14:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Historia Sopotu zapisana na bilecie

Zamieszczono dnia pt., 2016-04-08 15:41

Wiedzę o przeszłości możemy także czerpać z niewielkich rzeczy, przedmiotów codziennego użytku. Przykładem może być chociażby karta wstępu na molo w Sopocie, należąca do tamtejszego muzeum.

Molo w Sopocie

Pierwszy pomost w Sopocie został wybudowany przez słynnego doktora Jerzego Haffnera w 1827 r. Mierzył on 31.5 m. Do końca XIX w. molo zostało wydłużone do 150 m, a w 1910 r. osiągnęło długość 315 m. Obecnie istniejące molo zostało zbudowane w 1928 r., sto lat po zbudowaniu pierwszego pomostu. Przebudowano wówczas także Skwer Kuracyjny. Obecnie molo w Sopocie to najdłuższa taka konstrukcja nad Morzem Bałtyckim. Ma około pół kilometra długości — część spacerowa ma 511.5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej.

Karta wstępu

Muzeum Sopotu udostępniło na swojej stronie internetowej, kartę miesięcznego wstępu na molo z 1955 r. Dokument został wystawiony przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Sopocie. Karta należała do Eulogiusza Gawrycha. Została znaleziona, jak to zwykle bywa, przypadkiem podczas remontu jednego z sopockich mieszkań.

Harry Gawrych

Właściciel karty, Eulogiusz Gawrych, urodził się w 21 maja 1900 r. w Czemlewie, a zmarł 14 października 1967 r. w Gdańsku. Eulogiusz to ojciec Harry'ego Gawrycha (ur. 1934), m.in. prezesa Sopockiego Klubu Jeździeckiego.

Tak Harry wspomina ojca:

„Mój ojciec, Eulogius, gdy zaczęła się wojna, walczył najpierw na Oksywiu, potem na Helu. Stamtąd trafił do obozu w Stuthoffie. Dzięki doskonałej znajomości języka niemieckiego w obozie został tłumaczem. Wrócił po dwóch latach tak zmieniony, wychudzony, że go nie poznałem. Mama pochodziła z Kujaw i tam zostaliśmy wysiedleni. Wróciliśmy jednak do Gdyni i w czasie okupacji zamieszkaliśmy w Orłowie. Moi rodzice byli obywatelami polskimi przez całą okupację posługiwali się niemieckim dowodem osobistym, na którym była pieczątka Polen”.

Więcej artykułów historycznych na naszym portalu poświęconym historii -  http://strefahistorii.pl/

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

 

Artykuł na Strefie Historii: 
http://strefahistorii.pl/article/3402-historia-sopotu-zapisana-na-bilecie