04:07
10 lipiec 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Stalowe łuki i ceramika. Historia gdyńskich hal targowych

Zamieszczono dnia pt., 2016-04-29 10:12

Hale targowe w Gdyni dla wielu to po prostu miejsce zakupów. Dla innych to prawdziwy symbol miasta z morza i marzeń. Przedstawiamy historię tego wyjątkowego kompleksu.

Na kompleks hal targowych w Gdyni składa się największa z łukowym dachem, hala mięsna z dwuspadowym daszkiem oraz hala rybna ze stalowym płaskim przykryciem. Powstały one w latach 1935-1938 według projektu Stefana Reychmana i Jerzego Müllera. Zastosowanie w dużej hali dwuprzegubowych łuków stalowych z wypełnieniem ceramicznym jest rzadkością w zastosowaniach konstrukcyjnych na ziemiach polskich. Przed wojną hala stała się bardzo modnym miejscem zakupów. Przyjeżdżali tu nawet mieszkańcy Wejherowa czy Pucka.

Niestety zniszczenia drugiej wojny światowej nie ominęły i gdyńskiego targowiska. Szczególnie uszkodzony był dach głównej hali, uszkodzony pociskiem lotniczym. Jednak już kilka miesięcy po wyzwoleniu na miejscu pojawiły się pierwsze stragany. Przed Wielkanocą 1950 roku "Głos Wybrzeża" pisał: "Hala Targowa obfituje dziś w różnorodny towar. W jatkach mięsnych uginają się półki pod ciężarem wędlin i różnych gatunków mięs".

Za czasów PRL hala stała się miejscem, gdzie można było kupić wszystko. Od zegarków, bananów czy cytrusów aż po zachodnie dżinsy i zabytkowe ikony ze Wschodu.

W latach 90. halę przejęło miasto, obecnie na terenie kompleksu znajduje się prawie 400 stoisk. Dają one pracę około tysiącu osobom. Cały kompleks hal znajduje się w rejestrze zabytków.

Piotr Celej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Więcej artykułów historycznych na naszym portalu poświęconym historii -  http://strefahistorii.pl/

 
Artykuł na Strefie Historii: 
http://strefahistorii.pl/article/3516-stalowe-luki-i-ceramika-historia-gdynskich-hal-targowych