03:07
9 lipiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ścinanie kani i Zielone Świątki we Wdzydzach Kiszewskich

Zamieszczono dnia pt., 2016-05-13 15:29

Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zaprasza na Ścinanie kani i Zielone Świątki, które odbędą się w niedzielę, 15 maja 2016 r.

Geneza obrzędu ścinania kani jest zagadkowa i nie do końca wyjaśniona. Najprawdopodobniej jest związany z kultem i magią wegetacji oraz płodności. Nie można go też zaliczyć wyłącznie do zjawisk lokalnych, kaszubskich, ponieważ występował również w innych częściach, a także na terenie Niemiec. Na Kaszubach zwyczaj ten, wywodzący się z obrzędu, o charakterze widowiska, był szeroko znany i powszechnie praktykowany na przełomie XIX i XX w., głównie na północy regionu. Jego tradycja sięga połowy XIX w., a dzięki grupie badaczy i folklorystów ożyła w latach 30. XX w. i nadal trwa. Ścinanie kani_plakat Motywem przewodnim widowiska jest oskarżenie i publiczna egzekucja drapieżnego ptaka – kani lub symbolicznie: gołębia, kury, wrony, imitacji ptaka z gliny itp., będącej uosobieniem wszelkiego zła, nieszczęść, złych uroków, niepożądanej suszy lub deszczu i wszelkich innych nieszczęść dotykających społeczność wiejską.

Prawdziwa kania jest obnoszona w procesji po wsi, następnie oskarżona, publicznie ścięta i pogrzebana, aby wraz z jej egzekucją, według ludowych wierzeń, było lepiej. Ścinanie kani jest widowiskiem opartym na rytuale egzekucji kozła ofiarnego, czyli kani. To akt symbolicznego ukarania związany z aktualnie przeżywanymi nieszczęściami, głównie klęskami żywiołowymi i nieurodzajem. Od połowy XIX w. w relacjach badaczy ścinanie kani wiąże się m.in. z obchodami świętojańskimi (reminiscencje dekapitacji Jana Chrzciciela, dawnych pogańskich obrzędów, niskiej amplitudy opadów atmosferycznych w czerwcu na Pomorzu itp.), a także Zielonymi Świątkami i Bożym Ciałem. Co roku, to wydarzenie odbywa się w trzecią niedzielę maja, a w role mieszkańców wsi dotkniętej nieszczęściem za sprawą kani wcielają się pracownicy muzeum. 

Ścinanie kani i Zielone Świątki we Wdzydzach 15 maja 2016 r., godz. 10.00-18.00 Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich widowisko obrzędowe – ścinanie kani, przy młynie z Brus nr 45 o godz. 14.00

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Więcej artykułów historycznych na naszym portalu poświęconym historii -  http://strefahistorii.pl/

 
Artykuł na Strefie Historii: 
http://strefahistorii.pl/article/3608-scinanie-kani-i-zielone-swiatki-we-wdzydzach-kiszewskich