17:08
12 Sierpień 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ryciny Chodowieckiego w Narodowym

Zamieszczono dnia pon., 2016-05-30 21:02
W Muzeum Narodowym w Gdańsku, 1 czerwca 2016 r. będzie miał miejsce wernisaż wystawy – „Daniel Chodowiecki (1726–1801). Ilustracje do podręcznika Johannesa Bernarda Basedowa, czyli, co każde dziecko wiedzieć powinno". Ekspozycję, prezentującą 64 wybrane ryciny z opublikowanych 96, można oglądać do 31 lipca 2016 r.
 
Spotkanie dwóch ważnych przedstawicieli niemieckiego oświecenia – pedagoga i pisarza Johanna Bernharda Basedowa (1724–1790) oraz grafika i ilustratora Daniela Mikołaja Chodowieckiego (1726–1801) zaowocowało publikacją traktatu pedagogicznego Elementarwerk, którego forma i treść odmieniła oblicze XVIII-wiecznej edukacji. Czterotomowe dzieło, wydane w 1774 r., zawierało całokształt ówczesnej wiedzy o świecie, ujętej w sposób przystępny dla młodych odbiorców. W kwietniu 1769 r. Basedow zawarł umowę z Chodowieckim na wykonanie ilustracji do podręcznika. Wystawa prezentuje wybór 64 rycin z opublikowanych 96.
 
Johann B. Basedow – niemiecki reformator edukacji, będąc pod wpływem koncepcji wyłożonej przez Jeana J. Rousseau twierdził, że dziecko należy wychowywać tak, by wiedziało, co jest dla niego „naturalnie" dobre. W 1774 r. otworzył w Dessau szkołę Philanthropinum, dostępną także dla niższych warstw społecznych. Nazwa szkoły odnosiła się do pojęcia filantropii – miłości człowieka. Filantropiści dbali o wychowanie fizyczne, naukę rzemiosła, łączyli naukę z pracą uwzględniając zainteresowania uczniów. Podstawowym zadaniem edukacyjnym było wychowanie dzieci w miłości do człowieka i przyrody. Zrozumienie i ukierunkowanie naturalnych potrzeb i skłonności uczniów w założeniu miało ukształtować z nich prawych i szczęśliwych obywateli. Nowatorska idea została wyłożona w podręczniku „Elementarwerk", składającym się z 10 ksiąg poświęconych różnym dziedzinom wiedzy.
 
Urodzony w Gdańsku Daniel Chodowiecki swój sukces zawdzięczał talentowi i niesłychanej, legendarnej pracowitości. Bogata spuścizna, określana na ponad 2 tys. akwafort i tyleż samo rysunków, uczyniła zeń jednego z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów XVIII– wiecznej Europy.
 
Publiczny pokaz  rycin do podręcznika Basedowa jest możliwy dzięki realizacji projektu konserwatorskiego „Konserwacja rycin i albumów ze zbiorów Towarzystwa Historyczno-Literackiego Biblioteki Polskiej w Paryżu", w ramach którego pełnej konserwacji poddano zespół 70 rycin Daniela Chodowieckiego i 2 albumów złożonych z rycin i zatytułowane „Zbiory Chodowieckiego" (t. I, t. II).
 
 
Wystawa z cyklu „Między słowami" – „Daniel Chodowiecki (1726–1801). Ilustracje do podręcznika Johannesa Bernarda Basedowa, czyli, co każde dziecko wiedzieć powinno"
 
wernisaż 1 czerwca 2016 r., środa, godz. 14.00
wystawa czynna: 2 czerwca–31 lipca 2016 r.
Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Sztuki Dawnej (gmach główny)
ul. Toruńska 1
Gdańsk
 
Kurator: Alicja Andrzejewska-Zając
 
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.
 

Więcej artykułów historycznych na naszym portalu poświęconym historii -  http://strefahistorii.pl/

 
 

 

Artykuł na Strefie Historii: 
http://strefahistorii.pl/article/3674-ryciny-chodowieckiego-w-narodowym