19:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nowe wystawy w helskim muzeum

Zamieszczono dnia pon., 2016-05-30 23:14

W Muzeum Rybołówstwa otwarte są dla zwiedzających dwie nowe wystawy czasowe: „Hel w starych pocztówkach” oraz „Rybołówstwo w filatelistyce".

Filatelistyka w Helu

Podobno "błękitnym Mauritiusem" – czyli świętym Grallem filatelistów – jest ostatnio arkusik XXI Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej z różnymi gatunkami ryb. Nie mamy tego okazu w swojej kolekcji, ale zapraszamy na wystawę czasową do naszego helskiego oddziału, zatytułowaną "Rybołówstwo w filatelistyce".

Od 27 maja, przez całe lato, w Muzeum Rybołówstwa w Helu zwiedzać można wystawę czasową, poświęconą znaczkom pocztowym związanymi z rybołówstwem. Eksponaty zgromadzone na wystawie pochodzą z kolekcji filatelistycznej pana Henryka Ganowiaka, którzy przekazał swoje zbiory w darze Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Motywy związane z rybołówstwem morskim pojawiły się po raz pierwszy na znaczkach pocztowych w 1866 roku. Wtedy Nowa Funlandia wprowadziła do obiegu dwa znaczki pocztowe: zielony o wartości 2 centów z rysunkiem dorsza i brązowy za 5 centów z foką grenlandzką. W roku 1925 ukazał się pierwszy "rybacki" znaczek pocztowy Islandii, przedstawiający trzech rybaków ciągnących do brzegu łódź. Poczta Polska w 1947 roku wprowadziła do obiegu znaczek przedstawiający rybaka trzymającego rybę. Znaczek ten został uznany w fachowej rybackiej prasie zagranicznej za jeden z piękniejszych znaczków pocztowych o tej tematyce, jakie w tym okresie ukazały się na świecie.

Równie piękne i wartościowe okazy można podziwiać do września w helskim oddziale NMM. Filatelistyczną wystawę urozmaicają modele statków ze zbiorów Działu Historii Budownictwa Okrętowego Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, m.in. model bazy rybackiej, model trawlera-przetwórni oraz model trawlera naukowo-badawczego "Profesor Siedlecki".

Henryk Ganowiak

Henryk Ganowiak urodził się 1 września 1932 roku w Gdyni, był harcerzem Szarych Szeregów w Krakowie w latach 1940-45 oraz uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Handlu Morskiego w Gdyni z siedzibą w Sopocie. Od 1955 roku pracował w "Dalmorze", brał udział w pierwszej eksperymentalnej wyprawie rybackiej na wody zachodniej Afryki, do Maroka i Mauretanii, na pokładzie trawlera szkolnego "Jan Turlejski".

Od 1967 roku, aż do przejścia na emeryturę, pracował w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, gdzie kierował biblioteką i ośrodkiem informacji naukowej, a także przez wiele lat redagował "Biuletyn Morskiego Instytutu Rybackiego". W trakcie pracy zawodowej odwiedził 54 kraje podczas wypraw morskich, między innymi na statku "Profesor Siedlecki".

Od 1989 roku działa w Europejskim Stowarzyszeniu Bibliotek Morskich, gdzie w latach 1992-1996 pełnił obowiązki wiceprezydenta organizacji, a od 1998 roku otrzymał godność honorowego członka. W 1992 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta.

"Rybołówstwo w filatelistyce"

wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa w Helu

27.05.2016 - 1.09.2016

 

Hel w obrazkach

Jaki był Hel sto lat temu? Był rybacką osadą, która miała ambicje do bycia letnim kurortem i wakacyjną enklawą, gdzie życie tętniło w zupełnie innym rytmie.

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa "Hel w starych pocztówkach", pokazuje jak wyglądało to miejsce na przełomie XIX i XX wieku.

- Hel, który od 120 lat szczyci się statusem nadmorskiego uzdrowiska ma unikalny charakter, zupełnie inny od miast z Półwyspu Helskiego. Ta odmienność miejsca była już widoczna na przełomie XIX i XX wieku – mówi Monika Golenko z Działu Edukacji NMM - Już wtedy turyści wiedzieli, że na Helu czeka ich doskonałe jedzenie, spokój, piękne plaże i chcieli się tym pochwalić. Wysyłali więc pocztówki do znajomych i rodziny. Ze zdjęć, wiemy jak prezentowało się z miasto, a z rewersów – możemy się dowiedzieć, że turyści - cieszyli się słońcem odpoczynkiem i pisali do bliskich: "Pozdrawiamy z Helu, żałujemy, że nie ma Was z nami!"

Fotografie na wystawie w Muzeum Rybołówstwa podzielono na cztery działy, prezentujące latarnie morskie, ulicę Wiejską, helskie plaże, a także życie rybaków. - Bez rybołówstwa nie byłoby Helu – podkreśla Tadeusz Muża, kierownik Muzeum Rybołówstwa – Prawdopodobnie już w XII wieku istniały tu stacje rybackie. Przez kolejne stulecia zarówno Stary Hel, jak i jego następca – Nowy Hel – istniały i rozwijały się dzięki ciężkiej pracy mieszkańców, dzięki ich uporowi i typowej dla helan charyzmie. Dziś Hel to turystyczna enklawa, ale powstała ona na gruncie rybackiej osady: tę historię widać w pocztówkach na wystawie.

Pocztówki wykorzystane na wystawie w Muzeum Rybołówstwa pochodzą z kolekcji Mieczysława Konkola i Jacka Syski. Wystawę, tak jak ekspozycję stałą w Muzeum Rybołówstwa, zaprojektowali Barbara i Aleksander Widyńscy, za koncepcję merytoryczną odpowiada Tadeusz Muża i Dział Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


"Hel w starych pocztówkach"
wystawa czasowa w Muzeum Rybołówstwa w Helu
27.05.2016 – 01.03.2017