03:04
16 kwiecień 2021
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wciąż zalane piwnice ratusza

Zamieszczono dnia pon., 2016-07-18 12:48

Trwa usuwanie skutków zalania piwnic ratusza Głównego Miasta w Gdańsku. Woda dostała się do zabytkowego obiektu i obecnie jest wypompowywana. Informacją podzielił się na swoim Facebooku dyrektor muuzeum, Waldemar Ossowski. 

Najstarsze piwnice pod ratuszem pochodzą z XIV stulecia. Funkcjonowały wtedy jako skład celny. W drugiej połowie lat 90. XX wieku podczas prac remontowych w restauracji "Palowa" odkryto pozostałości dawnej komory celnej - fragmenty belek, deski, kora brzozowa, której średniowieczni mistrzowie używali zamiast papy. Oprócz komory celnej do połowy XVI wieku wewnątrz ratuszowych piwnic mieściło się więzienie. Oskarżeni stawali przed radnymi w Sali Ławy i byli prowadzeni tajemnym przejściem wprost do celi. Więzienie znikło, gdy zaadaptowano dla potrzeb wymiaru sprawiedliwości kompleks gdańskiego przedbramia. Nie wiadomo, co później znajdowało się w piwnicach. Dopiero w połowie XIX w. przerobiono je na skład win, później były magazyny.

Gdańszczanie i turyści mogli zwiedzać piwnice Ratusza Głównego Miasta. Na razie dostępna byłatylko część, w przyszłości piwnice mają mieścić wystawę poświęconą średniowieczu. Opiekujące się ratuszem Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przygotowało zmiany, które mają jeszcze bardziej podnieść atrakcyjność zabytku. Nie wiadomo jak na te plany wpłyną skutki ulewy. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Więcej artykułów historycznych na naszym portalu poświęconym historii -  http://strefahistorii.pl/

 
Artykuł na Strefie Historii: 
http://strefahistorii.pl/article/3893-wciaz-zalane-piwnice-ratusza