16:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Prezydent Polski uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników jednostek organizacyjnych pomocy społecznej w Gdańsku.

Zamieszczono dnia śr., 2016-07-27 08:36

Na podstawie artykułu 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek Wojewody Pomorskiego za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej, odznaczenia otrzyma 15 osób, w tym 13  z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku i 2 osoby z Gdańskiego Centrum Świadczeń. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonał dzisiaj 26 lipca wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

- To święto ludzi, którzy na co dzień zajmują się pomocą społeczną. Udzielamy pomocy m.in. najuboższym rodzinom, osobom starszym, z niepełnosprawnością oraz zagrożonym wykluczeniem społecznym. Prowadzimy także działania i programy aktywizujące społeczności lokalne – mówi Krzysztof Turczyn – pracownik socjalny z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Każdego dnia z dużym zaangażowaniem pochylamy się nad ludzkimi dramatami udzielając wsparcia w codziennym życiu, naznaczonym przez przemoc, uzależnienia, niepełnosprawność, chorobę czy bezradność. Służba społeczna jest misją, która prowadzi do poprawy jakości życia wielu mieszkańców, daje im poczucie bezpieczeństwa i wiarę w lepszą przyszłość oraz wyposaża w narzędzia niezbędne do samodzielnego życia. Pracujemy dla mieszkańców i z mieszkańcami, zgodnie z misją MOPR: „Nasze wsparcie – Twoja samodzielność” – mówi Krystyna Rosowicz – Rybczak z gdańskiego MOPR.

Przypomnijmy, poza zadaniami wynikającymi z ustawy o pomocy społecznej gdański MOPR realizuje również zadania związane z kompleksowym wsparciem rodziny, działania wspierające dla rodzin wielodzietnychświadczy usługi z zakresu poradnictwa specjalistycznego, wspiera osoby starsze, z niepełnosprawnością, organizuje zastępczą opiekę rodzicielską, a przede wszystkim aktywizuje społecznie i zawodowo osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

W ciągu ostatnich lat pomoc społeczna w Polsce przeszła gruntowną przemianę, którą zapoczątkowała pierwsza ustawa o pomocy społecznej, wchodząca u progu transformacji ustrojowej w roku 1990. Ideą, która przyświecała jej uchwaleniu było odejście od dotychczasowej opieki na rzecz pomocy społecznej i uczynienie z pracy socjalnej ważnego instrumentu pomocy społecznej.

 

red. / Zdj. archiwum (Miasto Gdańsk).