Północna.tv

Ty też masz swój głos!

3 medale dla gdańszczanina na Mistrzostwach Europy

Zamieszczono dnia czw., 2016-07-28 08:43

Jarosław Mazurowski zawodnik z Gdańska wywalczył 3 medale na 9. Mistrzostwach Europy Osób po Transplantacji i Dializowanych (European Transplant & Dialysis Sports Championships) w Helsinkich.   Wszyscy polscy zawodnicy zdobyli łącznie 51 medali.

W Mistrzostwach Europy brało udział 17 zawodników, którzy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji.  W zawodach startowali pacjenci po transplantacji narządów: 11 osób po przeszczepieniu nerki i 6 wątroby. Rywalizowali w konkurencjach: darcie, lekkiej atletyce, mini-maratonie, pływaniu, tenisie ziemnym i stołowym.

Zawodnik z Gdańska, Jarosław Mazurowski, wywalczył 3 medale: 1 srebrny indywidualnie na 400 m stylem dowolnym oraz 2 złote medale w sztafetach 4 x 50 m stylem dowolnym i zmiennym.

Reprezentacja Polski zdobyła na Mistrzostwach 51 medali: 17 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych. Najlepszym zawodnikiem mistrzostw po raz drugi w historii startów został Polak, Dawid Zimkowski, który zdobył 7 złotych medali. 5 indywidualnie i 2 w sztafetach w pływaniu z kolegami.

W zawodach udział wzięło 370 uczestników z 23 krajów, w tym 91 kobiet. Pierwsze miejsce w klasyfikacji krajów zajęła Finlandia ze sto czterema medalami (67 zawodników), drugie Węgry, które zdobyły dziewięćdziesiąt pięć medali, (51 zawodników), a trzecie Wielka Brytania z sześćdziesiąt trzema medalami (26 zawodników). W klasyfikacji startujących krajów Polska, z 51 medalami zajęła wysokie 6 miejsce.

Po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach międzynarodowych, poza granicami kraju, polscy zawodnicy zdobyli tak dużą liczbę medali. Dotychczasowy rekord wynosił 20 medali.

- Sportowcy po transplantacji narządów to grupa ludzi bardzo ambitnych i zaangażowanych w popularyzację aktywności fizycznej oraz ideę świadomego dawstwa narządów. Każdego dnia poza pracą zawodową pokonują słabości związane z chorobą, aby przygotowywać się do zawodów i zdobycia medali. Wywalczone medale w kraju i za granicą są wymiernymi efektami możliwości i rozwoju polskiej medycyny transplantacyjnej– mówi Krystyna Murdzek Prezes Zarządu PSST.