14:04
30 kwiecień 2024
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

"Gdański Model Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych u Dzieci i Młodzieży"

Zamieszczono dnia śr., 2012-11-21 22:44

Podczas jubileuszowej konferencji z okazji 20-lecia Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku, podpisano porozumienie o współpracy w ramach Projektu „Gdański Model Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Cywilizacyjnych u Dzieci i Młodzieży (GMPZ)”.

Konferencja odbyła się w środę w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER. Podsumowano na niej dwie dekady działalności Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka w Gdańsku na rzecz umacniania i ochrony zdrowia młodego pokolenia. Ośrodek to jedyna tego rodzaju placówka w Polsce!
Przez 20 lat przebadano w nim ponad 70 000 dzieci! Więcej o Ośrodku poniżej.

Ważnym punktem Konferencji było podpisanie porozumienia dotyczącego współpracy gdańskich instytucji i środowisk naukowych w ramach Gdańskiego Modelu Promocji Zdrowia – nowatorskiego systemu przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym u dzieci i młodzieży.

Sygnatariuszami umowy są: Miasto Gdańsk (reprezentowane przez Zastępcę Prezydenta Miasta Gdańska Ewę Kamińską), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (reprezentowane przez Zastępcę Dyrektora Naczelnego ds. Lecznictwa dra Tadeusza Jędrzejczyka), Gdański Uniwersytet Medyczny (reprezentowany przez Rektora prof. Marcina Gruchałę), Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku (reprezentowana przez Rektora prof. Waldemara Moska), Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych (reprezentowane przez dr Marzenę Zarzeczną-Baran).

Celem Gdańskiego Modelu Promocji Zdrowia jest umacnianie zdrowia młodych mieszkańców Gdańska poprzez wspieranie kluczowych środowisk dla rozwoju dziecka: rodziny i szkoły. Grupą docelową jest cała populacja dzieci w wieku 6 – 14 lat i ich środowiskorodzinne.
Porozumienie zostało zawarte na czas określony – do dnia 31 grudnia 2013 r., z możliwością przedłużenia czasu obowiązywania porozumienia.

Współpraca w zakresie promocji zdrowia na terenie Gdańska będzie obejmowała m.in. wymianę doświadczeń, wspieranie rozwoju innowacyjnych metod pracy z dziećmi i młodzieżą (w zakresie: zdrowego żywienia, aktywności fizycznej i kształtowania postaw prozdrowotnych), wdrażanie i ewaluację nowoczesnych metod wsparcia dla dzieci i młodzieży zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi.

Miasto Gdańsk będzie wspierało i promowało działania przeciwdziałające zagrożeniom zdrowotnym:
- poprzez działalność Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka (OPZiSDz) dotyczącą identyfikacji zagrożeń zdrowotnych oraz wspierania wychowania do zdrowia realizować interdyscyplinarne programy prozdrowotne: „Zdrowe Życie Twojego Dziecka” oraz „Zdrowy Uczeń”,
- poprzez działalność Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej (GOKF) dotyczącą tworzenia warunków sprzyjających aktywności fizycznej dzieci i młodzieży realizować programy zajęć rekreacyjnych, sportowych i turystycznych (ze szczególnym uwzględnieniem oferty kierowanej do dzieci narażonych na rozwój chorób cywilizacyjnych i ich rodzin),
- poprzez działalność Gdańskich Placówek Oświatowych dotyczącą tworzenia na terenie szkół warunków sprzyjających promocji i ochronie zdrowia wdrażać szkolne polityki zdrowotne promujące aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne będzie dalej realizowało program „6,10,14 dla Zdrowia”, a Gdański Uniwersytet Medycznyprowadzić działania służące wsparciu merytorycznemu, naukowemu i organizacyjnemu interwencji zdrowotnych realizowanych w ramach GMPZ, w szczególności poprzez prowadzenie przez studentów GUMed (na zasadzie wolontariatu) zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży w gdańskich szkołach.
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku będzie w szczególności realizowało zadanie osobistych trenerów zdrowia (OTZ) przez studentów AWFiS (na zasadach wolontariatu).
Polskie Towarzystwo Programów Zdrowotnych będzie pomagać w monitorowaniu zdrowotnych wskaźników rezultatu.


20 lat Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka (OPZiSDz)
Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka został powołany przez władze Miasta Gdańska w 1992 r. Od roku 1997 na mocy Uchwały Rady Miasta Gdańska z dnia 30 grudnia 1996 placówka stała się samodzielną jednostką budżetową miasta. Ośrodek prowadzi działalność w strukturach Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego.
Edukacja zdrowotna rodziców, podnoszenie jakości medycyny szkolnej, wczesne wykrywanie zagrożeń zdrowotnych i wspieranie wychowania zdrowotnego w rodzinie i szkole stanowią zadania statutowe Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka. Wymienioną w nazwie Ośrodka „sprawność” należy odnosić do sprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej (Drabik 2007)”.
Program „Zdrowe Życie Twojego Dziecka” realizowany przez Ośrodek Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka otrzymał prestiżowe III miejsce w Plebiscycie „KnowHealth 2011” podczas I Międzynarodowego Forum Promocji Zdrowia i Profilaktyki we Wrocławiu.