03:04
21 kwiecień 2021
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Nowy Nissan Micra - kompendium wiedzy

Zamieszczono dnia śr., 2017-01-25 22:49

Zupełnie nowego Nissana Micra można opisać jednym słowem – rewolucyjny. Piąta generacja modelu, którego europejska historia sięga roku 1983, stanowi ogromny krok naprzód w porównaniu do poprzednika oraz względem wcześniejszych trzech niezwykle popularnych generacji.

Nowa Micra jest dłuższa, szersza i niższa od poprzedniczki. Model został umiejscowiony w samym sercu segmentu miejskich hatchbacków, w którym panuje olbrzymia konkurencja.

W stosunku do zaprojektowanego i opracowanego z myślą właśnie o tej grupie klientów modelu stawiane są wyraźne oczekiwania: ma on ponownie trafić do czołówki 10 najlepiej sprzedających się modeli w segmencie i stanąć do walki z najlepszymi i najpopularniejszymi modelami w swojej klasie. Nowy Nissan Micra ma szansę nie tylko osiągnąć, ale i przeskoczyć postawione przed nim cele.

Kluczem do atrakcyjności samochodu jest jego muskularne, wyraziste nadwozie, które nadaje nowy kierunek rozwojowi modelu Micra. Współczesne wzornictwo oraz elegancję można znaleźć także wewnątrz: kabina odznacza się wysoką jakością wykończenia w dwóch odcieniach i z wykorzystaniem miękkich w dotyku materiałów. Dzięki doskonałej organizacji przestrzeni pięciodrzwiowe nadwozie oferuje osobom podróżującym na przednich fotelach najwyższy w tej klasie poziom ergonomii, bez uszczerbku dla komfortu podróżowania na tylnej kanapie. Całości dopełnia oferujący sporą ilość miejsca bagażnik.

Nowy Nissan Micra jest także liderem technologii: oferuje kilka systemów wspomagających jazdę, które spotyka się zwykle w droższych modelach. Zostały one wprowadzone po raz pierwszy nie tylko w modelu Micra, ale i w całym segmencie. Do wspomnianych technologii należy system inteligentnej interwencji przy niezamierzonej zmianie pasa ruchu, który w razie potrzeby delikatnie koryguje tor jazdy samochodu.

Także po raz pierwszy wprowadzono niezwykle popularny system kamer 360° – dokładnie taki sam, jaki oferują modele Qashqai i Juke. Te i inne technologie wpisują się w koncepcję inteligentnej mobilności Nissana, która zakłada wyeliminowanie w przyszłości emisji i śmiertelnych ofiar wypadków drogowych.

Dla miłośników muzyki ważnym elementem wyposażenia samochodu będzie system nagłośnienia BOSE Personal. Niespotykane nigdzie indziej w samochodach typu hatchback segmentu B zaawansowane głośniki umiejscowione w zagłówku fotela kierowcy zapewniają wrażenie zanurzenia się w przestrzennym dźwięku.

Nowy Nissan Micra to także pojazd, który doskonale się prowadzi i zapewnia pewną jazdę przy zachowaniu pełnej równowagi pomiędzy zwinnością, dynamiką oraz poczuciem bezpieczeństwa, jakie towarzyszy przewidywalności zachowań samochodu.

Pojazd jest oferowany z trzema silnikami – dwoma benzynowymi i jednym Diesla – połączonymi z pięciostopniową manualną skrzynią biegów. Każda z pięciu wersji modelu – Visia, Visia+, Acenta, N-Connecta i Tekna – odznacza się bogatą ofertą standardowego wyposażenia.

Nowy Nissan Micra ma wiele do zaoferowania osobom, które chciałyby za jego pośrednictwem wyrazić swoją osobowość i swoje preferencje estetyczne. Pojazd będzie dostępny w wielu wariantach personalizacji zarówno nadwozia, jak i wnętrza w oparciu o szeroki wybór eleganckich i nowoczesnych kolorów.

Obietnica marki Nissan – ekscytujące innowacje – jest widoczna w każdym elemencie modelu Micra. Nigdzie indziej nie jest to tak oczywiste jak w usłudze Nissan Intelligent Get&Go. Jest to program wspólnego leasingu, którego pilotażowa edycja będzie prowadzona w 2017 roku w Paryżu. Jeżeli zakończy się powodzeniem, program zostanie rozszerzony na inne kraje.

Program ten stanowi potwierdzenie, że najnowszy rozdział w historii modelu Micra pisany jest w warunkach, w których klient znajduje się w centrum zainteresowania. Program Intelligent Get&Go ma zapewnić łatwiejszy dostęp do nowego Nissana Micra w ramach innowacyjnego cyfrowego partnerstwa klientów, którzy czerpią korzyści z niższych stawek leasingowych w pełni dopasowanych do ich potrzeb eksploatacyjnych.

Guillaume Cartier, starszy wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Nissana w Europie, tak to komentuje: „Wynieśliśmy europejski segment samochodów kompaktowych na nowy poziom, skupiając uwagę na tym, czego klienci rzeczywiście chcą dziś i oczekują jutro. Zupełnie nowy Nissan Micra to wyjątkowy samochód, który wyróżnia się ekspresyjną stylistyką, nowoczesnym wnętrzem i bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi”.

Dodaje także: „W Europie Micra budzi pozytywne skojarzenia, czego dowodem są ponad trzy dekady obecności na rynku oraz ponad 3,5 mln sprzedanych egzemplarzy. Nissan Micra był pierwszym japońskim modelem, który zdobył tytuł Europejskiego Samochodu Roku w 1993 roku”.

Teraz, w 2017 roku, Nissan ma ponownie szansę na zdobycie tytułu, ponieważ nowa Micra znalazła się w siódemce finalistów konkursu COTY. Zwycięzca zostanie ogłoszony 7 marca podczas Salonu Samochodowego w Genewie.

Lista zamówień na nowego Nissana Micra została dla kilku rynków otwarta w grudniu 2016 roku. W pozostałych europejskich krajach sprzedaż ruszy w styczniu 2017 roku. Pierwsze zamówienia powinny zostać zrealizowane – w zależności od kraju – w marcu lub kwietniu 2017 roku.


 

Nowy Nissan Micra z bliska: kultowy model wymyślony na nowo

Nissan Micra cieszy się dużą popularnością na rynku europejskim już od 34 lat. Wprowadzony do sprzedaży w 1983 roku, jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych modeli przez klientów. Od chwili premiery na całym świecie sprzedano już ponad 7 mln egzemplarzy, z czego 3,5 mln w samej Europie.

Nowy Nissan Micra to już piąta generacja modelu, który od początku powstawał przede wszystkim jako odpowiedź na potrzeby klientów. Zorganizowano specjalne grupy fokusowe i zaangażowano ośrodki badawcze, które określiły podstawowe założenia projektu – budowy bezkompromisowego pojazdu w odpowiedzi na potrzeby europejskich nabywców małych samochodów.

Ekspresyjne wzornictwo

Nowy Nissan Micra o dynamicznych proporcjach nadwozia typu hatchback, z długością całkowitą 3999 mm trafia w sam środek segmentu B. Widoczne z każdej strony wyraziste, ostre linie nadwozia nadają sylwetce muskularny i zadziorny wygląd, obok którego trudno przejść obojętnie.

Jednak atuty tego modelu nie sprowadzają się jedynie do wyglądu: nowy Nissan Micra oferuje najniższy w swojej klasie współczynnik oporu powietrza na poziomie zaledwie 0,29, co przekłada się na oszczędność paliwa.

Ten dostępny jedynie w wersji pięciodrzwiowej model jest dłuższy, niższy i szerszy od poprzednika. Większy jest także rozstaw osi. Nowy Nissan Micra to najszerszy i jeden z najniższych modeli wśród samochodów typu hatchback segmentu B.


 

Wymiary (mm)

 

Micra Gen5

w porównaniu z poprzednikiem

Długość całkowita

 

3999

+174

Szerokość całkowita

 

1743

+78

Wysokość całkowita

 

1455

-55

 

Patrząc z przodu, skrócona maska silnika i mniejszy kąt nachylenia słupka A podkreślają muskularność sylwetki. Wąskie reflektory przednie są wyposażone w charakterystyczne światła LED do jazdy dziennej w każdej wersji wyposażenia. Lampy halogenowe są oferowane standardowo we wszystkich wersjach, natomiast kompletne oświetlenie na bazie technologii LED jest dostępne opcjonalnie. Oprócz ekspresyjnego wzornictwa elementy te zapewniają większą oszczędność paliwa i lepszą widoczność. Lampy kierują uwagę na kratę wlotu powietrza z motywem litery V, która podkreśla odważną stylistykę nowego Nissana Micra – teraz z nowym, płaskim znaczkiem Nissana.

Z boku uwagę zwraca opadająca linia dachu oraz ekspresyjna linia boczna biegnąca przez całą długość nadwozia, opadająca gwałtownie na wysokości drzwi przednich i wznosząca się w tylnej części auta. Czarne słupki B i C wywołują wrażenie dachu zawieszonego w powietrzu, a w słupku C dyskretnie umiejscowiono klamki tylnych drzwi.

Z tyłu nadwozia znajdują się charakterystyczne lampy w kształcie bumerangu. Pod nimi jest masywny zderzak o teksturze włókna węglowego, pod którym ukryta została końcówka układu wydechowego. Dach we wszystkich wersjach zakończony jest sportowym spojlerem, który poprawia własności aerodynamiczne samochodu. Wszystkie te elementy nadają tyłowi modelu charakterystyczny wygląd.

Nowy Nissan Micra jest dostępny w 10 kolorach nadwozia: matowych Ivory (kość słoniowa) i biały, metalizowanych: srebrnym Platinum, szarym Gunmetal i czarnym Enigma oraz specjalnych metalizowanych: pomarańczowym Energy, czerwonym Passion, zielonym Pulse oraz niebieskim Power. Biorąc pod uwagę specyfikę segmentu, można się spodziewać, że te ostatnie, żywe kolory będą się cieszyć największą popularnością. Jedyny lakier perłowy oferowany w modelu to biały Glaze.

Trzy spośród wymienionych kolorów – pomarańczowy Energy, zielony Pulse oraz czerwony Passion – są unikalne dla modelu Micra, a ostatni wykorzystuje innowacyjną technologię pokrycia nadwozia przyciemnioną, błyszczącą powłoką, która nadaje mu wyjątkowo żywy wygląd. Jest to kolejny element wprowadzony w tym modelu po raz pierwszy.

Nadwozie nowego Nissana Micra może zostać spersonalizowane z wykorzystaniem dodatkowych elementów (patrz niżej).

Atrakcyjne wnętrze

Wnętrze nowego Nissana Micra zostało ukierunkowane na potrzeby klienta. Kabina zorganizowana została wokół deski rozdzielczej w kształcie litery T z prostymi i harmonijnie połączonymi elementami, które wspólnie tworzą komfortową przestrzeń dla kierowcy i pasażera na przednim fotelu. Wskaźniki i przyciski zostały ergonomicznie rozmieszczone, co stanowi gwarancję funkcjonalności i bezpieczeństwa. W porównywaniu z rywalami nowy Nissan Micra oferuje najkrótszy czas odrywania wzroku od drogi podczas obsługiwania urządzeń pokładowych w czasie jazdy.

Priorytetem zespołu projektantów było osiągnięcie najwyższych poziomów wyrafinowania i postrzeganej jakości, co było możliwe dzięki wprowadzeniu w każdej wersji modelu miękkich w dotyku materiałów w dwóch odcieniach. Wysokiej klasy elementy wykończeniowe obejmują wielofunkcyjną, spłaszczoną u dołu kierownicę oraz oferowane we wszystkich wersjach chromowane wykończenie klamek oraz otworów nawiewu.

Kolejnym celem projektantów nowego Nissana Micra było zapewnienie najwyższego poziomu ergonomii. Dzięki przemyślanej organizacji przestrzeni model ten wyznacza nowe standardy wśród hatchbacków segmentu B. Standardowo kierownica zapewnia regulację wysokości i głębokości, a dzięki niżej położonym siedziskom foteli kierowca i pasażer mają wyjątkowo dużo miejsca nad głową.

Dodatkowo dzięki dużej możliwej regulacji odległości fotela od kierownicy oraz nachylenia oparcia samochód może wygodnie prowadzić nawet osoba o wzroście 203 cm. Zespół projektantów Nissana może to potwierdzić – jeden z jego członków ma dokładnie tyle wzrostu. Inna osoba z tego samego zespołu ma z kolei 152 cm wzrostu i także ona świetnie czuje się za kierownicą nowego Nissana Micra.

Specjalnie zaprojektowane fotele przednie zapewniają stałe podparcie pleców, co pozwala ograniczyć zmęczenie kierowcy podczas dłuższych tras. Szersza bryła samochodu w porównaniu z poprzednim modelem oznacza więcej miejsca na wysokości łokci dla pasażerów podróżujących z tyłu. Pojazd oferuje także najwięcej w swojej klasie miejsca na wysokości ramion oraz kolan.

Spora pojemność bagażnika – 300 litrów (VDA) – nie powoduje zmniejszenia miejsca na nogi na tylnej kanapie. Po złożeniu siedzenia w stosunku 60:40 można uzyskać pojemność 1004 litrów.

W kabinie wprowadzono przemyślane schowki, których lokalizacja, pojemność i konstrukcja zostały dostosowane do potrzeb i wygody pasażerów. Większe przedmioty można umieścić na konsoli środkowej, przed dźwignią skrzyni biegów. Do dyspozycji kierowcy jest półka na telefon z dyskretnym oświetleniem oraz gniazdami USB i 12V.

Przedni schowek ma pojemność 10 litrów i może pomieścić dwulitrową butelkę. Z kolei butelki o pojemności do 1,5 litra można przewozić w kieszeniach w drzwiach przednich. Oprócz tego pomiędzy fotelami z przodu znajdują się 2 uchwyty na kubki, a dodatkowy uchwyt dostępny jest z tyłu. Standardowo we wszystkich wersjach, oprócz podstawowej, oferowana jest klimatyzacja, której automatyczny wariant dostępny jest w wyższych wersjach wyposażenia.

Mat. prasowy