17:04
11 kwiecień 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Jak przygotować rower na wiosnę?

Zamieszczono dnia wt., 2017-03-14 15:27

Wiosna to czas, gdy większość z nas wyjmuje z garaży, piwnic i balkonów rowery. Co jednak trzeba na początek zrobić by nasz jednoślad nie zawiódł? Podpowiada Sylwester Koper z Coper Trainers.

Co zrobić gdy nasz rower przez kilka miesięcy się kurzył? Przede wszystkim należy rower dobrze umyć i przesmarować. Największym wrogiem części mechanicznych roweru nie jest bowiem woda, lecz piasek i pył, które powodują wyrobienie elementów mechanicznych. Warto je też właściwie ustawić by uniknąć np. zerwania przerzutki.

Coper Trainers

– Należy umyć łańcuch płynem mycia silników, następnie myjnia samochodowa lub po prostu spłukać wężem. Smarując pamiętajmy by nie użyć zbyt dużo smaru. Obowiązuje tu zasada jedna kropelka, jedno ogniwo. Następnie trzeba sprawdzić przerzutki i ciśnienie w amortyzatorze, warto sprawdzić w jakiej kondycji znajdują się kostki hamulcowe. – mówi Sylwester Koper, właściciel Coper Trainers, firmy zajmującej się treningami personalnymi oraz zajęciami indoor cycling i MTB.

Coper Trainers Coper Trainers

Warto też sprawdzić opony i nie chodzi tutaj tylko o napompowanie ich. Jazda na starych oponach to nie tylko dłuższa droga hamowania, ale także i ryzyko ich uszkodzenia gdy będziemy w trasie – a nic chyba tak nie psuje rowerowej wyprawy jak flak. Wszystkie elementy da się naprawić samemu, jeśli jednak nie będziemy mieli czasu warto skorzystać z serwisu. Większość oferuje wiosenne ustawienie przerzutek, poprawienie linek hamulcowych i smarowanie w cenie od 40 do 80 złotych. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest bezcenne i warto wykorzystać początek sezonu do doprowadzenia roweru do dobrego stanu technicznego.