23:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Fokarium na Helu prosi

Zamieszczono dnia sob., 2017-03-25 21:18

W Morzu Bałtyckim przełom lutego i marca to czas rozrodu fok szarych. Młode pozostają u boku matki przez okres około 3 tygodni. Po tym czasie samica opuszcza szczenię, które musi nauczyć się samodzielności. Wiedzione instynktem oraz głodem ruszają do morza. Zaczyna się wówczas ich największa przygoda. Muszą przystosować się do nowego dla nich środowiska, nauczyć się pływania, nurkowania, oraz łapania ryb, które od teraz stanowić będą podstawę ich diety. Młode foki są ciekawskie i skupiają się na eksploracji akwenu w którym żyją, w krótkim czasie mogą pokonać nawet 1000 km! 

Ze względu jednak na ich brak doświadczenia, czasem wycieńczone lub chore można spotkać na brzegu. Jak się wówczas zachować? Można to zrobić w kilku prostych krokach:
1.Najważniejsze jest, aby nie płoszyć zwierzęcia i zapewnić mu spokój.
2. Należy zachować odległość co najmniej 20 metrów i poprosić o to inne osoby znajdujące się w pobliżu. 
3. Zadzwonić do Stacji Morskiej im. Prof. Krzysztofa Skóry w Helu (tel. ratunkowy 601 889 940) lub do Błękitnego Patrolu WWF (tel. 795 536 009), którzy udzielą dalszych instrukcji. Telefony czynne są całą dobę.
Oczywiście można robić zdjęcia, a nawet jest to wskazane dla dokumentacji. W ramach naszych możliwości jak najszybsze przesłanie ich na Stację Morską pomoże w szybszym określeniu stanu zdrowia zwierzęcia.
Właśnie dzięki takiemu zachowaniu rocznie udaje się uratować kilka foczych szczeniąt.

foto+info: Facebook/Fokarium

K.