10:04
16 kwiecień 2021
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Sportowy rycerz: wracamy do czasów Koloseum

Zamieszczono dnia śr., 2017-04-19 11:13

Rycerstwo to nie tylko pasja, ale też i sport walki, o którym pisaliśmy już na stronie polnocna.tv. Jednym z zawodników jest Piotr Celej, redaktor naczelny powiązanego z naszą telewizją portalu strefahistorii.pl . Na 10 dni  przed mistrzostwami świata federacji HMB w Barcelonie zapytaliśmy go o co chodzi w tym sporcie.

BG: Czy w sportowym rycerstwie są jakieś kluby, drużyny?

Piotr Celej: Oczywiście, ja sam należę do Fabryki Świń, jest to grupa zrzeszająca właśnie osoby zajmujące się sportowymi walkami rycerskimi. Powstała w 2010 roku i od samego początku znajduje się w czołówce kraju. Zanim jednak przystąpiłem do Fabryki Świń swoje pierwsze kroki stawiałem, podobnie jak wielu innych zawodników, w grupie rekonstrukcyjnej, w moim przypadku była to Oliwska Drużyna Najemna Inogici. Rok temu ze znajomymi powołałem też projekt wynajmijrycerza.pl, który w założeniu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na rycerzy do celów pokazów, filmów, edukacji historycznej oraz przygotowywania organizowania całych imprez.

Fabryka Świń - średniowieczne walki rycerskie

To co obecnie robisz to bardziej rekonstrukcja czy sport?

Przytaczałem to porównanie wiele już razy, ale pozwolę sobie kolejny. Podobnie jak sumo czy muai thai to współczesny sport walki, ale w historycznej oprawie. Istnieją dwie światowe federacje HMB i IMCF – są szczegółowe przepisy, sędziowie, kluby sportowe i profesjonalne treningi. Zawodnicy przywdziewają jednak repliki zbroi historycznej i tutaj musi być zgodność z pierwowzorem historycznym. Sportowe walki rycerskie mają więc walor rekonstrukcyjny, ale na pierwszym planie jest rywalizacja.

PLWR Promo

Czy rycerstwo w tej formie ma przyszłość?

Jestem przekonany, że jest to świetna rozrywka dla całych rodzin. Wielokrotnie rozmawiałem z publiką podczas zawodów i zawsze mówili, że są zaskoczeni: naprawdę ostry sport, ale też fair play no i rycerze w lśniących zbrojach co zawsze się podoba. Z drugiej strony problemem może być właśnie historyczność  - ciężko bowiem rycerzy „obrandować” logiem sponsora.  Jako Polskie Stowarzyszenie Walk Rycerskich pracujemy nad identyfikacją jako sport walki i pokazaniu, że świadczenia sponsorskie od rycerzy stoją na naprawdę wysokim poziomie. Obecnie zbieramy także na portalu polakpotrafi.pl środki na wyjazd na mistrzostwa świata dwóch federacji.

Walczyłeś na gali MMA, czy w tym kierunku również będzie się rozwijać rycerstwo?

Dzięki zaufaniu Tomasza Dębińskiego udało mi się stoczyć pojedynek w walce wieczoru podczas Giżyckiej Nocy Gladiatorów. Było to niezwykłe przeżycie i z rozmów z organizatorami, kamerzystami i publiką wynikało, że taka forma walki ma szansę się przyjąć. Na gali K1 i boksu TFC walczyli również inni zawodnicy Fabryki Świń – Michał Kozdraś i Patryk Sosnowski.  W Rosji regularnie na galach olbrzymiej federacji MMA M1 występują  sportowi rycerze  - jest więc to jakiś trend w pokazywaniu nowego stopnia brutalności. Łukasz „Juras” Jurkowski, pierwszy mistrz KSW twierdzi, że za 30 lat „Po pierwszej rundzie w klatce wylądują miecze i zawodnicy będą ucinali sobie głowy”. Oczywiście to przerysowany obraz, ale popularność MMA bierze się właśnie z potrzeby oglądania herosów w koloseum, zaś rycerstwo jako tradycyjny element kultury europejskiej z pewnością jest tego świetną wizualizacją. Wraca Homo Ludens Johana Huizingi. Mistrzostwa świata w Barcelonie odbywają się na arenie walk byków La Monumental - największej w całej Hiszpanii. 

GNG Medieval Piotr Celej vs Sylwester Koper

Jak to z wami jest, bijecie się na serio w replikach zbroi, a nie giniecie.

Zbroje są bardzo podobne do tych ze średniowiecza, ale broń jest tępa. Zakazane są również pchnięcia jako niebezpieczna. W skrócie w walkach 1 vs 1 punktacja jest jak w boksie – ważne są celne trafienia. W walkach grupowych, czyli 5 vs 5, 16 vs 16 czy 21 vs 21 liczy się obalenie całej drużyny przeciwnej – można wykonać to dowolnymi technikami – od ciosów, poprzez techniki zapaśnicze na kopnięciach skończywszy.

Jak dobrą trzeba mieć kondycję by podołać walce w ciężkiej zbroi?

Jeżeli sprzęt jest dopasowany to ciężar jest w miarę równomiernie rozłożony na ciało. Problemem jest hełm, który waży 6-7 kg, ogranicza widoczność i bardzo utrudnia oddychanie oraz słuch. Tak jak Pudzian zaczyna walkę o tlen po 2 minutach, tak w hełmie każdego to czeka po kilkudziesięciu sekundach. Trzeba być gotowym na to i odpowiednio rozkładać siły, ale też uczyć się by walczyć w momencie gdy jedyną myślą jest – zdejmijcie to ze mnie!

To już rycerskie porno i discopolo, czy nadal nawiązanie do tradycji?

Wydaje mi się, że tradycja jest bardzo istotna w tym sporcie - zwróćmy chociażby uwage na Rycerską Kadrę Polski, która walczy pod jagiellońskim orłem. Jeździmy na mistrzostwa głównie za własne pieniądze po to by reprezentować kraj, tak jak bili się niegdyś rycerze - staramy się też pielęgnować tradycje rycerskości i szlachetności, wyrażane chociażby w walce fair play. 

Rycerska Kadra Polski - IMCF World Championship 2016

To chyba dość drogie hobby?

Komplet zbroi kosztuje około 5 tysięcy. To taka absolutna podstawa, górna granica – nie wiem czy istnieje, można zamówić równie dobrze hełm za 5-10 tys. euro. Do tego buty, przeszywanica, czyli pikowana kurtka tłumiąca ciosy, suspensor i zazwyczaj odpowiednie termoaktywne ubrania pod zbroję, bowiem staramy się „wycisnąć” z organizmu ile się da. Łącznie to około 25 kilogramów, które tuż po walce chce się zrzucić. Adrenalina podczas zawodów jest taka, że większość osób wróci bez względu na ciężar, kontuzje czy koszty. Te ostatnie potrafią jednak wyeliminować niektórych zawodników z wyjazdu na mistrzostwa. Dlatego jeszcze raz proszę o wsparcie rycerskiego projektu na portalu polakpotrafi.

 

rozmawiał bg, oprac. red