15:05
24 maj 2018
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

MOTO-HISTORIA: Jak powstał bestseller segmentu B? Toyota Yaris

Zamieszczono dnia wt., 2017-05-09 22:15

Kiedy w 1999 roku debiutowała na rynku Toyota Yaris, miała przed sobą trudne zadanie – musiała zmierzyć się z wysokimi oczekiwaniami klientów Toyoty, rozbudzonymi przez udany i ceniony model Starlet. Nowy model, który zastępował obecną na rynku przez 26 lat „Gwiazdkę”, wnosił ze sobą nowoczesny design i najnowsze technologie.

 

Samochód został opracowany z myślą o globalnym rynku. Otrzymał nową platformę i główne komponenty, skonstruowane według najnowszych trendów. Samochód był zwarty i oszczędny, a jednocześnie prezentował wysoką jakość, trwałość i bardzo dobre parametry pod względem ochrony środowiska.

Toyota Yaris pierwszej generacji

Pierwszy koncepcyjny prototyp Yarisa zadebiutował 20 lat temu – był to model Funtime Concept, po raz pierwszy pokazany na targach we Frankfurcie w 1997 roku. Produkcyjny model został pokazany rok później na Salonie Samochodowym w Paryżu. Auto weszło na rynek najpierw w Azji w styczniu 1999 roku pod nazwą Vitz. W Europie można go było kupić od kwietnia tego samego roku jako Toyotę Yaris. W Australii i Oceanii model pojawił się w październiku jako Echo. W Ameryce Północnej sprzedaż Yarisa rozpoczęła się z opóźnieniem – dopiero w 2003 roku.

W europejskiej specyfikacji Yaris występował jako 3- lub 5-drzwiowy hatchback. Na innych rynkach oferowano go także jako coupe i sedana. Samochód został zaprojektowany w studiu ED2 we Francji, pod gusta Europejczyków. Stylowe nadwozie było dość wysokie, zaś wnętrze przestronne i ergonomiczne. Projekt wnętrza znacząco różnił się od tego w Starlet. Tablica rozdzielcza została umieszczona centralnie przed oczami kierowcy, żeby przenoszenie wzroku z przyrządów na drogę było jak najszybsze.    

Pod maską pracował litrowy, 4-cylindrowy silnik z 16 zaworami VVT-i z oznaczeniem 1SZ-FE, który spalał 5,7 l/100 km benzyny. Silnik ten cieszył się dużym uznaniem, ponieważ potrafił wygenerować moc porównywalną z mocą tradycyjnego silnika 1,4 l i otrzymał tytuł International Engine of the Year.

Liczba zamówień przekraczała możliwości produkcyjne Toyoty. Popularność Yarisa wzrosła jeszcze bardziej, kiedy w ofercie pojawił się mocniejszy silnik – 1,3-litrowy VVT-i 2NZ-FE o mocy 86 KM. Dodatkowa moc pozwoliła rozszerzyć ofertę o szybko reagującą automatyczną 4-stopniową skrzynię biegów obok manualnej 5-biegowej. Nowa jednostka uzasadniała stworzenie sportowej wersji wyposażenia.

Zalety nowego modelu Toyoty dostrzegli nie tylko kierowcy. W 2000 roku Yaris wygrał w konkursie European Car of the Year, jako drugi w historii samochód japońskiej marki. Równocześnie uzyskał nagrodę Japanese Car of the Year. Samochód zbierał laury także za bezpieczeństwo i satysfakcję klienta.

Na początku samochód był produkowany w fabryce Takaoka w Japonii. Przewidując popularność Yarisa, już w 1998 roku Toyota rozpoczęła budowę nowej, zaawansowanej technicznie fabryki w Valenciennes we Francji, która znacząco rozwinęła możliwości produkcyjne modelu. Francuski zakład został uruchomiony w styczniu 2001 roku i na początku produkował 150 000 samochodów rocznie. W 2003 roku opuściło go 180 000 samochodów, a w 2004 roku 210 000 aut.

Popularność Yarisa spowodowała, że Toyota postanowiła pójść za ciosem i wprowadzić na rynek wersję hot hatch. Trzydrzwiowy Yaris T Sport otrzymał 1,5-litrowy silnik 1NZ-FE o mocy 106 KM, wyczynowe podwozie, wzmocnioną karoserię i sportowy wystrój wnętrza. Samochód zadebiutował w 2001 roku i od raz stał się liderem swojej klasy. Do 100 km/h rozpędzał się szybciej niż jakikolwiek hot hatch na rynku.

W marcu 2002 roku gama silników została wzbogacona o 1,4-litrowy silnik wysokoprężny D-4D common rail o mocy 75 KM. Yaris zyskał dzięki niemu zasięg ponad 1000 km dzięki bardzo niskiemu zużyciu paliwa.

W 2003 roku model przeszedł facelifting, który w Polsce wiązał się z debiutem hot hatcha T Sport. Zmiany wyglądu były niewielkie, jednak silnik 1,3 l został zastąpiony nową jednostką 2SZ-FE o tej samej pojemności, który stanowił rozwinięcie nagradzanego silnika 1,0 l. ABS i EBD trafiły do standardowego wyposażenia, a samochody z silnikiem 1,0 l zyskały układ Multi-mode Manual Transmission, który umożliwiał wybór automatycznej lub manualnej zmiany biegów. W tej konfiguracji samochód zużywał jeszcze mniej paliwa niż ze standardową manualną skrzynią biegów.

W przeciwieństwie do konkurentów, Toyota Yaris co roku uzyskiwała coraz wyższe wyniki sprzedaży. W pewnym momencie model odpowiadał za ¼ całkowitej sprzedaży Toyoty w Europie. Łącznie europejscy klienci kupili 1,2 miliona egzemplarzy pierwszej generacji niewielkiej Toyoty.

mat. prasowy Toyota / zdj. Toyota