15:05
24 maj 2018
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

#MOTO: 74 Rajd Polski coraz bliżej

Zamieszczono dnia czw., 2017-05-11 11:25

Niespełna dwa miesiące dzielą nas od kolejnej edycji Rajdu Polski, który w przyszłym roku odbędzie się po raz 75 a za cztery lata będzie święcił swoje 100-lecie.

Zainteresowanym historią tej najstarszej obok Rajdu Monte Carlo imprezy motorowej na świecie rekomendujemy wydaną przez nasz klub książkę Grzegorza Chmielewskiego i Janusza Szymanka - „Rajdowe Kroniki 1921- 2014. Rajd Polski”, teraz w promocyjnej cenie 20 zł (plus koszty wysyłki). Zamówienia tej i innych książek z serii „Biblioteka Auto Klubu Dziennikarzy Polskich” za pośrednictwem FB, mailowo pod adresem autoklub01@gmail.com lub SMS-owo pod nr. 602 372 926. Organizatorzy każdego rajdu cyklu WRC stoją przed wyjątkowym wyzwaniem zapewnienia bezpieczeństwa na trasach oesów liczących ponad 300 kilometrów.

Podczas ORLEN 74. Rajdu Polski będzie ich ponad 70 stref kibica, blisko dwa razy więcej niż przed rokiem. Strefy usytuowane zostaną we wszystkich najbardziej atrakcyjnych miejscach przy odcinkach specjalnych. Wokół trasy nie ma żadnych tajemniczych lokalizacji pominiętych przez organizatora. Szukanie ich to strata czasu. W skład precyzyjnego systemu zabezpieczenia wchodzą również wszystkie drogi i szlaki dojazdowe pozostające pod całkowita kontrolą służb porządkowych. Skorzystają z tych dróg fani sportu rajdowego udający się do stref kibica. Tymi drogami kibice dojadą do dużych parkingów, z których dystans spaceru do miejsca widokowego to zazwyczaj kilkaset metrów, najmniej 300, ale nie więcej niż jeden kilometr. Same strefy zostaną wyznaczone w miejscach pozwalających na jak najlepszą obserwację mknących rajdówek. Nie miejmy jednak złudzeń, „miejscówki” przy krawędzi drogi nie są przewidziane.

Nie zabraknie natomiast pełnej informacji o tym co dzieje się na trasie rajdu i aktualnych wyników, bowiem w strefach kibica będzie działał system nagłośnienia ze stałą transmisją radia rajdowego. Będzie także mała gastronomia, kosze na śmieci i przenośne toalety. Przy każdym oesie znajdą się także 2 – 3 kempingi działające już dzień wcześniej, a w kilku miejscach nawet lądowiska z helikopterami dla najbardziej wymagających kibiców pragnących zobaczyć pędzące samochody z powietrza. Strefy kibica, parkingi i kempingi powstaną na terenach wynajętych od ich właścicieli. Uszanujmy, że tuż obok są pola uprawne, ogrody czy łąki, których bezmyślne niszczenie nie służy nikomu, a organizatora naraża na niepotrzebne problemy.

Rodzi między innymi niechęć mieszkańców terenów przez które przebiega rajd i czasami trudne do pokonania trudności organizacyjne przy kolejnych edycjach imprezy. A przecież wszyscy chcemy aby polski klasyk był zawsze w światowej elicie.

apel od:

Auto Klub Dziennikarzy Polskich / zdj. mat. promocyjny