15:05
24 maj 2018
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat Starogardzki: Książka czytana dotykiem w SOSW

Zamieszczono dnia czw., 2017-05-18 12:17

Z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „PINOKIO” odbyły się warsztaty tworzenia książek dotykowych i otwarcie kącika wypożyczalni książek sensorycznych dla dzieci z dysfunkcją wzroku w bibliotece Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim.

Cały pomysł narodził się w głowach kilku nauczycielek ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, które zdecydowały się wesprzeć swoich uczniów w sensorycznym odbiorze literatury i bajek. Pomysł kiełkował, poszukiwania ofert książek dotykowych w dostępnych księgarniach nie przyniosły rezultatów, w województwie pomorskim nikt nie słyszał o książkach dotykowych,co bardziej nas motywowało do samodzielnego tworzenia. Rodziły się pomysły i zamiar utworzenia wypożyczalni.

Wsparciem okazała się Grupa GPEC, która zaangażowała się w napisany projekt „Książka czytana dotykiem”.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęło się od warsztatów przeprowadzonych przez p. Alinę Zielińską twórczynię pierwszych książek dotykowych na pomorzu. W szkoleniu wzięło udział 27 osób- m.in. rodzice, nauczyciele naszej szkoły, nauczycielki z SOSW Pelplin oraz wolontariusze grupy GPEC. Wykonane na warsztatach książki jako pierwsze zasiliły regały nowej wypożyczalni.

Kilkugodzinne szkolenie dało wszystkim uczestnikom możliwość poznania wskazówek i zasad tworzenia ilustracji do wierszy- niewątpliwie inaczej robi się ilustrację, tak by mogło ją „zobaczyć” niewidome dziecko. Jest to sztuka, trudna ale bardzo inspirująca. Motywuje osoby pracujące z dziećmi niepełnosprawnymi do ciągłego poszukiwania niekonwencjonalnych i doskonalszych rozwiązań. Było to pierwsze, ale z pewnością nie ostatnie spotkanie, na którym będą powstawały dotykowe książki.

Oprócz warsztatów i zakupu fachowych akcesoriów, firma zaopatrzyła Ośrodek w nowoczesne mebelki do dziecięcej wypożyczalni, siedziska, dywan oraz książki kontrastowe. Kącik wypożyczalni będzie służył do obcowania z bajką i literaturą szczególnie dla najmłodszych dzieci niedowidzących, ale także dla dzieci z wieloraką niepełnosprawnością.

Dzień był pracowity dla uczestników szkolenia i wolontariuszy, panie tworzyły książki, panowie montowali mebelki i organizowali nową wypożyczalnię.

Po warsztatach, uroczystego podsumowania projektu jak również otwarcia nowej wypożyczalni dokonali koordynator projektu GPEC – p. Marta Burczyk oraz dyrektor SOSW- p. Maria Kłos.

www.powiatstarogard.pl

K.