15:05
24 maj 2018
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Rajd Baltic Cup wraca do Kolbud

Zamieszczono dnia pt., 2017-05-19 08:53

Dobra wiadomość dla fanów sportów motorowych. Po latach przerwy do Gminy Kolbudy ponownie zawitają prawdziwi mistrzowie kierownicy. Odcinek testowy 14 Rajdu Gdańsk Baltic Cup wytyczono na szutrowym fragmencie drogi Bąkowo – Otomin. Odcinek specjalny odbędzie się z kolei na drodze z Czapielska do Przywidza. Przy okazji rajdu, w Bąkowie, przygotowaliśmy szereg atrakcji dla dzieci. Zapraszamy w sobotę 27 maja, od godziny 9.00, na plac przy świetlicy wiejskiej (ul. Otomińska 6).

Uroczysta prezentacja załóg oraz honorowy start rajdu odbędzie się w Gdańsku na Targu Węglowym w piątek 26 maja o godzinie 17.00.

Właściwa rywalizacja rozpocznie się jednak w sobotę 27 maja. Tego dnia rajdowi kierowcy zawitają do naszej gminy, gdzie w godzinach 9.00 – 10.30 pokonywać będą odcinek testowy na trasie Bąkowo – Otomin. Odcinek specjalny, czyli tzw. OS, rozgrywany będzie od godziny 14.00 na drodze prowadzącej z Czapielska do Przywidza. Park Maszyn zlokalizowano jednak w Bąkowie, gdzie przygotowano szereg atrakcji towarzyszących. Centrum rajdowych wydarzeń, w tym Strefa Serwisowa, znajdować się będzie w pobliżu świetlicy wiejskiej w Bąkowie, przy ulicy Otomińskiej 6.

Były wyścigi górskie, teraz czas na rajd

Starsi mieszkańcy doskonale pamiętają jeszcze eliminacje Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, które przed laty rozgrywane były na kilkukilometrowym odcinku drogi wojewódzkiej 221 z Kolbud do okolic Czapielska. W zawodach tych z powodzeniem startował nasz mieszkaniec, wielokrotny Mistrz Polski w tej dyscyplinie, Tadeusz Myszkier.

Tym razem do rywalizacji przystąpią rajdowcy. Zdaniem wielu ściganie na drogach o luźnej nawierzchni, z dużą liczbą zakrętów, jest znacznie bardziej widowiskowe. Trudno się chyba z tym nie zgodzić.

- Myślę, że to fajna atrakcja dla naszych mieszkańców, którzy mimo upływu wielu lat wciąż wspominają górskie wyścigi samochodowe, które organizowano kiedyś w Kolbudach – mówi wójt Leszek Grombala. – Przed kilkoma tygodniami skontaktował się ze mną Lech Orski, organizator rajdu. Powiedział mi, że na terenie naszej gminy są drogi, które idealnie nadawałyby się do samochodowej rywalizacji. Chodzi o odcinek szutrowy między Bąkowem a Otominem oraz drogę z Czapielska do Przywidza. Zgodziliśmy się. Zapowiada się naprawdę ciekawie. Nie zapominamy również o naszych najmłodszych mieszkańcach, którzy 1 czerwca obchodzić będą Dzień Dziecka. Przy okazji rajdu, który organizuje Automobilklub Orski, gmina – we własnym zakresie - postanowiła przygotować atrakcje dla dzieci. Ważnym punktem całego wydarzenia będą również pokazy służące poprawie bezpieczeństwa. Będziemy mogli z bliska zobaczyć np. jak prowadzić resuscytację. Taka wiedza może się przydać w każdym momencie naszego życia. Duży wkład w przygotowanie festynu dla dzieci wniosła pani sołtys Bąkowa, Marzena Plichta, której należą się podziękowania.

Liczne atrakcje z okazji Dnia Dziecka

Już od godziny 9.00 osoby, które pojawią się w Bąkowie będą mogły podziwiać przejazdy testowe kierowców biorących udział w rajdzie. Godzinę później rozpocznie się festyn dla najmłodszych. Przygotowano wesołe miasteczko, liczne konkursy i zabawy z animatorem. Mega bierki, mega jenga, samochodziki, kule na wodzie, dmuchane zabawki, malowanie buziek - stanowią zaledwie część atrakcji, które tego dnia przygotowaliśmy dla najmłodszych.  Będzie też okazja przyjrzenia się z bliska pojazdom służb ratunkowych: policyjnym radiowozom, wozom Ochotniczych Straży Pożarnych czy pojazdowi Straży Gminnej w Kolbudach.

Pokazy ratownictwa i skutki jazdy bez pasów

W programie imprezy uwzględniono również punkty poświęcone promocji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaplanowano pokazy udzielania pierwszej pomocy medycznej. Będą fantomy i punkt medyczny. Na placu przy świetlicy wiejskiej ustawiony będzie również symulator braku zapiętych pasów. Warto więc zobaczyć jak fachowo prowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową i przekonać się na własne oczy jak groźna w skutkach może być jazda bez pasów bezpieczeństwa.

W Bąkowie Park Maszyn na wyciągnięcie ręki, w Czapielsku OS

Najważniejszym elementem imprezy pozostaje oczywiście rajd. Niemal przez cały czas trwania zawodów kibice będą mieli możliwość przyglądania się nie tylko przejazdom, ale również przygotowaniom jakie trwały będą w Parku Maszyn. Po jeździe testowej, zawodnicy udadzą się do Czapielska, gdzie od  godziny 14.00 pokonywać będą odcinek specjalny. Kierowcy wracać będą jednak do Bąkowa, gdzie zlokalizowano strefę serwisową. Tu odbywała się będzie wymiana kół i prowadzone będą inne czynności służące przygotowaniu aut do kolejnego przejazdu. Trasa, którą w Czapielsku pokonywać będą uczestnicy rajdu została wytyczona ulicą Fiołkową.

Wspominają lata 90.

Wiele osób wciąż wspomina początek lat 90, kiedy w Kolbudach rywalizowali kierowcy „walczący z czasem” w wyścigach górskich. Na starcie stawali wówczas m.in. Tadeusz Myszkier, Zygmunt Konieczek, dzisiejszy organizator rajdu Lech Orski, czy popularny przed laty piosenkarz Andrzej Dąbrowski, pasjonat nie tylko muzyki, ale również sportów motorowych.

- Pamiętam, że kierowcy startowali za torami w Kolbudach, na odcinku równoległym do dzisiejszego parku – mówi pan Michał. – Park maszyn zlokalizowany był naprzeciwko stacji kolejowej w Kolbudach, gdzie z bliska obserwować można było przygotowania kierowców do swoich przejazdów. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wszyscy emocjonowali się wówczas startem naszego mieszkańca Tadeusza Myszkiera, który startował Fiatem Mirafiori. Rajdy to jednak zupełnie inny rodzaj jazdy. Wydaje mi się, że nawet bardziej emocjonujący 
i widowiskowy. Na pewno będzie sporo kurzu, kontrolowanych poślizgów i kunsztu doskonałych kierowców.

Parking i kiełbasa z grilla

Ważna informacja organizacyjna dla osób, które przyjadą do Bąkowa samochodami. Pojazdy będzie można pozostawić na terenie dawnego PGR w Bąkowie (zjazd na zakręcie przy przystanku autobusowym). Miejsce zostanie oznakowane. Organizatorzy festynu dla najmłodszych nie zapomnieli również o gastronomii. Osoby, które pojawią się w Bąkowie będą mogły skosztować pysznych kiełbas serwowanych z grilla.

- Zapowiada się naprawdę fajne wydarzenie – mówi Marzena Plichta, sołtys Bąkowa. – Przygotowaliśmy wiele atrakcji dla starszych mieszkańców i dla dzieci. Pozostaje mieć nadzieję, że pogoda dopisze.

Organizatorem 14 Rajdu Gdańsk Baltic Cup jest S.S.S Automobilklub Orski.

foto+info: www.kolbudy.pl

K.