10:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kociewskie Centrum Zdrowia wspólnie z Policją - ciekawa akcja!

Zamieszczono dnia wt., 2017-05-23 18:48

Zatrzymani do rutynowej kontroli drogowej kierowcy będą mogli skorzystać z przyspieszonego kursu pierwszej pomocy. Wspólna akcja edukacyjna policji i szpitala odbędzie się 30 maja br. w Szpęgawsku.

Celem akcji jest uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożeń, jakie płyną z niewłaściwych zachowań za kierownicą oraz nieznajomości zasad udzielania pierwszej pomocy. Lekceważenie przepisów drogowych niejednokrotnie staje się przyczyną ludzkich tragedii, natomiast umiejętność udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej nierzadko jedyną szansą dla ofiar wypadków drogowych – już po 4 minutach od nagłego zatrzymania krążenia szanse na przeżycie poszkodowanego drastycznie maleją. Umiejętne udzielenie pomocy osobie lub osobom poszkodowanym w zdarzeniu kryzysowym jest nie tylko obowiązkiem prawnym, ale i moralnym ze strony każdej osoby obecnej na miejscu zdarzenia.

Kierowcy, ale i także pasażerowie będą mieli możliwość skorzystania z lekcji pierwszej pomocy prowadzonej przez ratowników medycznych oraz sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Każdy kto weźmie udział w przyspieszonym kursie otrzyma certyfikat, brelok ratowniczy oraz materiały edukacyjne.

Akcja edukacyjna jest efektem współpracy Komendy Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim oraz Kociewskiego Centrum Zdrowia.

To natomiast nie pierwsza tego typu akcja edukacyjna Kociewskiego Centrum Zdrowia, bowiem szpital już od 4 lat prowadzi projekt szkoleń z pierwszej pomocy pn.  „Czuję, widzę, słyszę, ratuję”, który skierowany jest głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Szacuje się, że w szkoleniach wzięło udział ponad 5 tys. uczestników. Projekt otrzymał nagrodę specjalną Starosty Starogardzkiego „Kociewski Gryf 2016”.

- Kierując się naszą pracą przyświecają nam 4 zagadnienia, wektory,  które przekazujemy innym podczas naszych szkoleń – mówi Adrian Cichawa, ratownik medyczny. - Czuję, czyli nie jestem obojętny na tragedię drugiego człowieka. Widzę, czyli nie udaję ślepego, gdy dostrzegam że coś się dzieje. Słyszę, dzięki czemu nie jestem głuchy na czyjeś prośby o pomoc. Ratuję – wierzymy że dzięki szkoleniom każdy z nas odkryje w sobie potrzebę niesienia pomocy poszkodowanemu gdy zajdzie taka potrzeba, a dzięki umiejętnościom zdobytym podczas kursu będzie mógł z dumą powiedzieć o sobie, że uratował komuś życie – dodaje Adrian Cichawa, ratownik medyczny.

 

Kociewskie Centrum Zdrowia + zdj.