05:04
16 kwiecień 2021
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV: Jak kupić dobrze buty do biegania

Zamieszczono dnia pt., 2017-07-07 09:11

Zastanawiasz się jakie buty do biegania kupić? Dobrze trafiłeś! Poniżej znajdziesz garść porad nt. wyboru odpowiedniego obuwia, jeśli szukasz konkretnych propozycji modeli butów do biegania. Teoretycznie biegać można we wszystkim, lecz jeśli chcesz czerpać z tego przyjemność i cieszyć się zdrowiem, to potrzebujesz właściwego sprzętu. Zanim wybierzesz się na zakupy potrzebujesz kilku informacji, które dostarczy Ci dzisiejszy odcinek "Aktywnej Północnej.TV"

U większości biegaczy, pierwszą częścią ciała, która styka się z podłożem podczas biegu jest pięta, i to dlatego to właśnie tam producenci butów do biegania umieszczają najwięcej systemów amortyzujących. Przyjrzyjmy się jednak dalej temu, co dzieje się z naszą stopą po zetknięciu z podłożem, bo od tego ruchu zależeć będzie typ buta, który będzie dla nas odpowiedni.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem musisz wiedzieć, że butów biegowych nie dobiera się tak, żeby pasowały na styk – potrzebujesz trochę miejsca na palce, a im dłuższy dystans pokonujesz, tym tego miejsca powinno być więcej. Startując w biegach na 100 kilometrów zwykle powinnieneś nabyć buty o rozmiar, a nawet półtora większe, dzięki temu zawsze masz dość miejsca na palce – a im dłużej biegniesz, tym stopa bardziej puchnie. Zapominamy o tym!

Jedno jest pewne, buty sportowe do biegania muszą być nieco większe, pytanie brzmi o ile większe? Tym większe, im dłuższy dystans w nich pokonujesz. Na krótsze treningi i biegi na 5 czy 10 kilometrów wystarczy jeśli but będzie większy o pół numeru, przy dłuższych wybieganiach czy starcie w maratonie dobrze, gdy zostaje nam cały numer. To wydaje się dużo, ale po kilku godzinach biegu non-stop, Twoje palce podziękują Ci za tę wolną przestrzeń!

ZŁOTA ZASADA: Po pierwsze, buty do biegania powinny być nieco większe niż te używane tylko do chodzenia, a po drugie – każdy producent ma nieco inną numerację i nie zawsze numer 44 będzie równy numerowi 44 innego producenta. Czasami różnice są całkiem spore!

Bartłomiej Chruściński, zdj. arch autora