18:04
11 kwiecień 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV: Wyciskanie sztangi na ławce skośnej

Zamieszczono dnia śr., 2017-07-12 18:35

Siedzący tryb życia powoduje, że ruszamy się coraz rzadziej. Rano wsiadamy do samochodu zaparkowanego tuż po naszym domem, jedziemy do pracy, a później spędzamy co najmniej osiem godzin w biurze, siedząc za biurkiem. Po pracy z powrotem do samochodu i do domu. A później już tylko relaks przed telewizorem lub komputerem. Tak wygląda scenariusz dnia większości z nas. Brakuje nam ruchu! A przecież wszyscy doskonale wiemy, że „Sport to zdrowie”. Dlaczego warto go uprawiać? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie, używając prostego argumentu... dla siebie i... sylwetki!

Wyciskanie na ławce jest proste, nie wymaga wielkich zdolności. 

Pozycja wyjściowa:

1) Połóż się na ławce skośnej.

2) Stopy ustaw w lekkim rozkroku i mocno zaparzyj o podłoże.

3) Chwyć sztangę nachwytem (palce wskazują przód, kciuki skierowane do środka) na taką szerokość, aby w połowie wykonywania ruchu kąt między ramieniem a przedramieniem wynosił 90 stopni.

4) Pośladki oraz plecy mocno dociśnij do ławeczki. Łopatki ściągnij.

Ćwiczenie: 

1) Utrzymując prawidłową pozycję wyjściową, wykonaj wdech i powolnym ruchem opuść sztangę do środkowej części klatki piersiowej, uginając ramiona w łokciach.

2) Po przytrzymaniu sztangi w okolicach klatki przez ułamek sekundy zacznij unosić sztangę z powrotem do pozycji wyjściowej, wykonując wydech powietrza. Skup się, aby wyciskanie następowało z mięśnia piersiowego.

3) W momencie wyprostowania ramion ze sztangą (unikaj przeprostu

w łokciach) mocno dopnij mięsień piersiowy, po czym ponownie zacznij opuszczać sztangę.

4) Powtórz ruch zadaną ilość razy.

Proste, proste... do dzieła !

Bartłomiej Chruściński, zdj. arch prywatne