19:07
21 lipiec 2018
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ford KA+ pojawił się w FordStore czyli Euro-Car

Zamieszczono dnia ndz., 2017-08-13 07:14

Ford KA+ wjechał na polski rynek. Nowe auto można już zamawiać. Konstruktorzy opisują nowość jako samochód w przystępnej cenie. Co ważne, pierwszy raz w historii ten model będzie pięciodrzwiowy - w ten sposób Ford wreszcie stanie do rywalizacji z Dacią Sandero czy innymi z piątką drzwi. - Choć Ford Ka + to następca modelu Ka, jest to jednak zupełnie inne auto. Tak pod względem stylu, jak i koncepcji – mówi Joanna Piątkowska z Ford Store Euro Car.

Karoseria KA+ mierzy niespełna 4 m długości, a wnętrze ma zmieścić pięcioro pasażerów. Najmniejszy z Fordów jest nieznacznie krótszy od najnowszej fiesty, a jednocześnie o 48 mm od niej wyższy. W ocenie konstruktorów tak ukształtowane nadwozie pozwoliło im stworzyć kabinę z dużą ilością miejsca nad głową z przodu. Przestrzeni na nogi siedzących tyłu mają zazdrościć inni rywale w tej klasie, a nawet auta o segment wyżej (rozstaw osi KA+ wynosi 2489 mm wobec 2493 mm nowej fiesty).

Bagażnik KA+ oferuje 270 litrów pojemności. Można go powiększyć po złożeniu tylnej kanapy dzielonej w proporcji 60/40. Na pokładzie rozsiano aż 21 schowków, dlatego trzeba uważać by nie zapomnieć gdzie i co się zostawiło.

Jeśli chodzi o silnik to do napędu nowego forda KA+ przewidziano benzynowe serce 1.2. A do wyboru są dwa poziomy mocy: w najtańszej Trend kierowca dostaje 70 KM, w bogatszej Trend Plus więcej, bo 85 KM.

Konstrukcję połączono z pięciobiegową manualną skrzynią. Słabszy wariant od 0 do 100 km/h powinien przyspieszać w 15 sekund, mocniejszemu sprint do setki przychodzi z większą łatwością i trwa 13,6 s. Prędkość maksymalna to odpowiednio 159 km/h i 169 kmh. W ocenie inżynierów samochód ma średnio spalać 5 l/100 km.

W Polsce kierowcy mają dwie wersje wyposażeniowe KA+ oraz osiem kolorów karoserii. Najtańsza Trend (model z 70-konnym silnikiem) ma na pokładzie elektrycznie sterowane przednie szyby i lusterka zewnętrzne (podgrzewane), centralny zamek z pilotem, 6 poduszek powietrznych, układ ESC z systemem Hill Start Assist (pomaga w ruszaniu pod górę), ogranicznik prędkości oraz system Ford Easy Fuel (rozróżnia pistolet dystrybutora paliwa i zabrania w zatankowaniu innego rodzaju paliwa). Tak wyposażony samochód kosztuje od 37 900 zł.

red. / zdj. mat. redakcji