01:04
25 kwiecień 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Trening siłowy z Północną.TV - obalamy mity z tkanką tłuszczową !

Zamieszczono dnia pon., 2017-08-14 22:03

Na temat treningu siłowego pokutuje wiele mitów. Mięsnie i tłuszcz to całkowicie różne sprawy - podejść do tego trzeba jak należy, odkładając mity związane z tematem.

Co trening siłowy robi z mięśniami?

Prawda jest jednak taka, że trening siłowy nie zmniejsza gibkości mięśni, a przyczynia się do jej poprawy. Co prawda trenując siłowo zmuszamy mięśnie, aby się kurczyły, jednak nie jest to stan permanentny. Warto także zauważyć, że samo rozciąganie, bez zwiększenia siły, może powodować niestabilność stawów. Mobilność jest to wykonanie pełnego zakresu ruchu w sposób bezpieczny i kontrolowany. Do tego jest nam potrzebna siła mięśnia właśnie w tym optymalnym zakresie ruchu. Bez treningu siłowego ciężko nam będzie zbudować elastyczne mięśnie. 

I co z tym TŁUSZCZEM?

Mięśnie oraz tłuszcz stanowią dwie całkowicie różne tkanki w naszym ciele. Każda z nich cechuje się odmienną strukturą oraz właściwościami.

Ludzie przyzwyczajeni do dużego wysiłku, jedzą zwiększoną ilość kalorii. Po ustaniu treningów nadal mają rozkręcony metabolizm i jedzą taką samą ilość pożywienia. Nie spalają już jednak takich ilości kalorii jak wcześniej. Nadmiar zostaje przekształcony w tkankę tłuszczową. Nieużywane mięśnie z kolei tracą swoją objętość, w pierwszej kolejności przez pozbycie się wody z powierzchni międzykomórkowych.

GŁUPIE TEKSTY z internetu...

„Najpierw masa, potem rzeźba”, tej złotej zasady zdaje się nie trzeba nikomu wyjaśniać. Stanowi ona rodzaj usprawiedliwienia stosowanego przez grupę najbardziej rozleniwionych trenujących. W rozumowaniu tym, ludzie chcący przybrać masy mięśniowej najpierw „zalewają się” tkanką tłuszczową, aby następnie się ja zredukować, aby odsłonić mięśnie. Jest to jednak błąd. Przybranie tkanki tłuszczowej nie będzie skutkować większym przybraniem mięśni. Może okazać się wręcz przeciwnie. Nadmiar tkanki tłuszczowej będzie powodować mniejszą wrażliwość na insulinę oraz problemy z hormonami tarczycy. Co za tym idzie ciężej będzie po okresie masowym zrzucić tłuszcz.

Powtórzenia, serie - jak ważne?

Chcąc zbudować silną, harmonijną i dobrze prezentującą się sylwetkę należy trenować holistycznie, czyli zarówno z mniejszą jak i większą ilością powtórzeń.

FULL BODY workout?

Trening siłowy, w szczególności w formie Full Body Workout, powoduje wysokie zużycie energii. Nakręca to metabolizm i pozwala na spalanie energii jeszcze długo po zakończonym wysiłku. Dodatkowo, trening oporowy pozwala budować masę mięśniową, która ma 4-krotnie wyższe zużycie kalorii od tkanki tłuszczowej. Im więcej mięśni, tym łatwiej spalić tłuszcz. Do roboty, lecimy na trening !

red. Bartłomiej Chruściński, zdj. Bartłomiej Chruściński