15:06
25 czerwiec 2018
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Aktywna Północna.TV: Dzień Serca a więc... trening KARDIO!

Zamieszczono dnia śr., 2017-09-13 13:54

Cześć, Witajcie w "Aktynwnej Północnej.TV" - dziś wracamy do tematu treningu KARDIO, dośc mocno związanego z naszym serduszkiem. W sobotę odbędzie się "Dzień Serca" - zostalismy zaproszeni z kamerą pod budynek Starostwa Powiatowego, w którym zrobimy badania serca i dowiemy się więcej o jego funkcjonowaniu - podkreslmy: prawidłowym funkcjonowaniu.

Zarezerwujcie sobie chwilę czasu w sobotę 16 września - w jednym miejscu będziecie mogli wykonać sporo badań profilaktycznych. 

Oprócz badań będzie można zasięgnąć porad lekarzy specjalistów, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a także skorzystać z okazji i sprawdzić swoje siły w rajdzie rowerowym ze Starogardu do Pelplina i z powrotem. Każdy znajdzie coś dla siebie. LINK do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/496638220670129/

Badania są ważne, ale również i ruch - dziś o treningu KARDIO bo też ma zbawienny wpływ na serce i coś jeszcze...

Jednym z najbardziej efektywnych w spalaniu tkanki tłuszczowej, a jednocześnie wzmocnieniu wydolności serca i wytrzymałości organizmu, jest trening kardio. Polega on na utrzymywaniu umiarkowanej intensywności ćwiczeń przez stosunkowo długi czas. Ważne jest w tym przypadku kontrolowanie poziomu pulsu.

Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie intensywności ćwiczeń jest pomiar tętna w trakcie treningu. Większość urządzeń do kardio jest wyposażonych w pulsometry, ale można też zaopatrzyć się w swój własny, który przyda się do ćwiczeń w plenerze. Ćwiczenia kardio powinno się wykonywać zachowując umiarkowane tętno, w zależności od tzw. maksymalnego tętna. Jak to zmierzyć? Od 220 odejmujemy swój wiek i wychodzi nam nasze przybliżone tętno maksymalne. Trening kardio wymaga utrzymania tętna na poziomie umiarkowanym, czyli nie przekraczającym 60-70% naszego tętna maksymalnego.

Poprzez taki rodzaj ćwiczeń możliwe jest kształtowanie wytrzymałości organizmu, ale także spalanie tkanki tłuszczowej i kalorii. Warto zapamiętać, że spalanie tłuszczu odbywa się tylko w środowisku tlenowym, czyli wtedy gdy nasz trening jest długi i umiarkowany. Gdy ktoś jednak uparcie twierdzi, że najlepsze efekty osiągnie trenując szybko i intensywnie, to jest w błędzie. Podczas bardzo intensywnego wysiłku, organizm nie jest w stanie pokryć naszego zapotrzebowania organizmu w tlen, włączają się wtedy procesy beztlenowe i ze spalania tkanki tłuszczowej nici...

Aby trening kardio przyniósł pożądane efekty, powinien być wykonywany minimum 3 razy w tygodniu powyżej 30 minut. Na jakich urządzeniach trenujemy kardio? Na dobrze nam już znanych rowerkach,orbitrekach, bieżniach. Oczywiście ćwiczymy w tempie umiarkowanym, by po osiągnięciu fazy spalania tłuszczu, móc ją utrzymywać przez cały trening.

Bartłomiej Chruściński / zdj. Autor, Kociewskie Centrum Zdrowia