06:08
22 Sierpień 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kwidzyn: Policja otworzyła ogień w kierunku samochodu terrorystów

Zamieszczono dnia wt., 2017-09-19 08:30

W miniony czwartek w godzinach południowych na ul. Słonecznej w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Kwidzynie rozegrały się sceny jak z filmu. Wszystko to za sprawą przeprowadzonych ćwiczeń sztabowych pn. „Kryzys 2017”. W pokazie oprócz policjantów z Kwidzyna wzięli udział gdańscy funkcjonariusze ze SPAP, policyjni negocjatorzy oraz inne służby ratownicze.

Scenariusz ćwiczeń był wymyślony, jednak zadania, z którymi musieli zmierzyć się funkcjonariusze były już całkowicie prawdziwe. Tym razem założenie akcji obejmowało wtargnięcie grupy uzbrojonych terrorystów do jednej z kwidzyńskich szkół średnich i wzięcie zakładników. 

Wszystko zaczęło się w czwartek (14.09.br.) około godz. 10.00, gdy na ul. Słonecznej w Kwidzynie policjanci chcieli skontrolować samochód którym poruszała się grupa terrorystów. Między nimi a funkcjonariuszami doszło do wymiany ognia. Po czym napastnicy uciekli do pobliskiego budynku ZSO Nr 2, gdzie wzięli grupę zakładników. Wkrótce kwidzyńscy policjanci ewakuowali pozostałych uczniów szkoły. Chwilę potem do działania przystąpili funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji z Gdańska i policyjni negocjatorzy. 

Negocjacje z terrorystami trwały dosyć długo, najpierw zażądali oni posiłku, potem podstawienia pod szkołę autobusu, którym chcieli uciec na lotnisko. Po spełnieniu części warunków napastnicy wypuścili pierwszą grupę zakładników, którzy w asyście uzbrojonych policjantów, zostali zaprowadzeni do sztabu kryzysowego, gdzie weryfikowano ich tożsamość i wykluczano związki z terrorystami. Gdy zamachowcy z pozostałymi zakładnikami weszli do podstawionego na ich żądanie autobusu, wtedy policyjni antyterroryści przeprowadzili akcję odbicia uwięzionych i zatrzymania terrorystów.

Tego typu ćwiczenia to doskonała okazja do zweryfikowania sprawności w działaniu wszystkich służb. Takie zaaranżowane okoliczności pozwalają sprawdzić koordynacje służb oraz współpracę pomiędzy różnymi podmiotami i jednostkami.

red: Pomorska Policja + zdj.