06:08
22 Sierpień 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Zawirowania przy budowie Szkoły Metropolitalnej w Kowalach

Zamieszczono dnia śr., 2017-09-20 10:54

„Co z przedszkolem w Kowalach?...”, „Czy to prawda, że w nowo budowanej Szkole Metropolitalnej zabraknie miejsca dla najmłodszych? Miało być 125 miejsc dla przedszkolaków, a słyszymy, że nie będzie żadnego…”, „Gdzie mamy wozić nasze dzieci?...” – od pewnego czasu podobne pytania kierowane są do Wójta oraz pracowników Urzędu Gminy Kolbudy.

Od wielu miesięcy władze gminy informowały, że Szkoła Metropolitalna w Kowalach liczyła będzie 1125 miejsc, z czego 125 zarezerwowano dla przedszkolaków. Liczby takie pojawiały się również w podpisywanych przez partnerów przedsięwzięcia porozumieniach i dokumentach. Od pewnego czasu do mieszkańców docierają jednak niepokojące informacje, że jednym z poważnie rozważanych wariantów jest rezygnacja z miejsc przedszkolnych, co umożliwi przyjęcie większej liczby uczniów. Gdyby rzeczywiście zdecydowano się na takie rozwiązanie w najgorszej sytuacji znalazłyby się dzieci z sołectwa Kowale.

„…Mnóstwo osób czeka na to przedszkole. Dzieci z Kowal są w fatalnej sytuacji, gdyż najbliższe im placówki publiczne należą do gminy Gdańsk, do których nie mogą ubiegać się o miejsce…” – napisała do wójta pani Magdalena.

Wójt Leszek Grombala przyznaje, że partnerzy, z którymi Gmina Kolbudy wspólnie realizuje to przedsięwzięcie rzeczywiście rozważają możliwość rezygnacji z miejsc zarezerwowanych dla maluchów. Wójt Gminy Kolbudy doskonale rozumie obawy mieszkańców wsi Kowale i w pełni zgadza się z ich stanowiskiem. W Kowalach muszą powstać miejsca dla „wychowania przedszkolnego”. W tej sprawie są i będą prowadzone rozmowy.

- Nie wyobrażam sobie, aby rodzice z sołectwa Kowale musieli rano dowozić swoje dzieci do Lublewa czy Kolbud, gdzie znajdują się nasze najbliższe publiczne placówki przedszkolne. – mówi wójt Leszek Grombala. – Przyznam, że nie dziwi mnie wzburzenie moich mieszkańców, którzy słyszą o pomyśle rezygnacji z miejsc przedszkolnych. Umawialiśmy się z partnerami na 125 miejsc dla najmłodszych, bo było to logiczne rozwiązanie. Chciałbym jednak uspokoić nieco rodziców dzieci w wieku przedszkolnym. Cały czas rozmawiamy z naszymi partnerami i przekonujemy do konieczności utworzenia przedszkola w Kowalach. Mamy jeszcze trochę czasu, aby z Gdańskiem i Gminą Pruszcz Gdański podjąć wspólną decyzję.

Tymczasem budowa Szkoły Metropolitalnej w Kowalach realizowana jest zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wójt Leszek Grombala zaznacza, że jest jeszcze czas, aby przekonać Gminę Pruszcz Gdański i Gminę Miasta Gdańska do realizacji przedsięwzięcia zgodnie z poczynionymi wcześniej ustaleniami.

info+foto: www.kolbudy.pl
K. 
 
 
  •