04:09
26 Wrzesień 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Pierwsza w Polsce kładka z kompozytową nawierzchnią otwarta w Czapielsku

Zamieszczono dnia czw., 2017-10-12 20:39

W Czapielsku zamontowano już kładkę pieszą wzdłuż istniejącego mostu na ulicy Słonecznikowej. Technologia w jakiej ją wykonano została zastosowana do budowy tego rodzaju przeprawy… po raz pierwszy w Polsce. Kładka stanowi poszerzenie istniejącego mostu o wspornik chodnikowy. Kładka, z której już wkrótce korzystać będą piesi i rowerzyści, ma 2 metry szerokości i ponad 12 metrów długości.

Jest to pierwsza w Polsce kładka z nawierzchnią kompozytową. Technologia w jakiej została wykonana cieszy się jednak coraz większą popularnością na zachodzie. Konstrukcja chodnika przytwierdzona została do istniejącego mostu na rzece Reknicy.

- Przygotowując się do tej długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji braliśmy pod uwagę różne technologie, w jakich można wykonać przeprawę – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów UG. – Okazuje się jednak, że zastosowane w Czapielsku rozwiązanie jest tańsze od tradycyjnych żelbetowych lub stalowych konstrukcji. Dodatkową zaletą jest stosunkowo prosty montaż. Przytwierdzenie gotowego elementu zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. Realizacja przedsięwzięcia nie jest więc uciążliwa dla mieszkańców.

Do tej pory kompozytowe nawierzchnie wykorzystywano m.in. do budowy przyszpitalnych lądowisk dla helikopterów. Konstrukcja kładki, z pozoru lekka, jest więc niezwykle wytrzymała. Jeżeli dodamy do tego informację, że jej projektantem jest wielokrotnie nagradzany dr Krzysztof Wąchalski, w którego pracowni powstały m.in. projekt mostu wantowego na Martwej Wiśle oraz mostu przez Wisłę w Toruniu – mieszkańcy mogą być spokojni. Kładka na pewno utrzyma ciężar pieszych i rowerzystów.

W gronie osób, które jako pierwsze miały możliwość wypróbowania nowej kładki byli wójt Leszek Grombala, radny Zdzisław Leszkowski oraz sołtys Czapielska Józef Dziurzyński. To właśnie do nich zgłaszali się mieszkańcy wsi zabiegający o budowę bezpiecznego przejścia i chodnika prowadzącego do pobliskiego przystanku autobusowego.

W okolicy kładki trwają jeszcze prace wykończeniowe związane z montażem barierek ochronnych. Wkrótce nowe przejście zostanie oddane do użytku.

info+foto: www.kolbudy.pl

K.