03:09
26 Wrzesień 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

26 mln zł na remonty w szpitalach w Miastku, Pucku i Prabutach

Zamieszczono dnia czw., 2017-10-12 23:54

Wyremontowane oddziały i blok operacyjny, nowoczesna aparatura medyczna i nowe łóżka dla pacjentów. A także nowy oddział rehabilitacji chorób płuc – marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk podpisał z prezesami szpitali w Pucku, Prabutach i Miastku umowy na dofinansowanie inwestycji w tych trzech placówkach.

Dofinansowanie pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wartość podpisywanych umów to prawie 26 mln zł. Na tę kwotę składają się  22 mln zł dofinansowania ze środków unijnych, a także ok. 2,5 mln zł z Ministerstwa Rozwoju. Inwestycje mają być zrealizowane do końca 2018 roku.

– Szpitale, które były na pierwszych trzech miejscach z listy rezerwowej otrzymały fundusze z puli rezerwowej. W ramach środków unijnych nie można finansować wszystkich projektów. Komisja Europejska wyznacza szczegółowe zasady, które należy spełnić. Po pierwsze – mogliśmy finansować zadania związane z chorobami cywilizacyjnymi. Po drugie – wszystkie projekty musiały też uzyskać akceptację wojewody i Narodowego  Funduszu Zdrowia. Wśród wybranych projektów musiały się znaleźć te dotyczące opieki zdrowotnej, które będą miały refundację świadczeń. Chodzi o kontrakty z NFZ-em – podkreślił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Nowoczesny sprzęt i przeszkolony personel medyczny w Pucku

W puckim szpitalu powstanie nowa Poradnia Chorób Płuc. Zainstalowany zostanie również nowy sprzęt medyczny, m.in.: tomograf komputerowy, echokardiograf, bezprzewodowy system umożliwiający pacjentom wzywanie pomocy, rejestrator holterowski i spirometr. Pojawią się także wózki transportowe i wózek ambulatoryjny. Doposażenie Oddziału Chorób Wewnętrznych ma poprawić jakość świadczeń zdrowotnych, a nowy specjalistyczny sprzęt sprawić, że diagnostyka chorób kardiologicznych i schorzeń naczyniowych będzie jeszcze bardziej precyzyjna. Sale chorych zostaną wyposażone w nowe szafki przyłóżkowe i osiem łóżek elektrycznych. Dzięki temu zwiększy się komfort pacjentów, zmniejszy ryzyko powstawania odleżyn. W ramach finansowania przewidziano również szkolenia dla personelu medycznego z podstaw tomografii komputerowej, echokardiografii w stanach nagłych, USG i Dopplera naczyń.

Dla pacjentów z chorobami płuc i gruźlicą w Prabutach będzie więcej łóżek

Pomieszczania, które zajmowały Oddziały Chorób Płuc i Gruźlicy w Szpitalu Specjalistycznym w Prabutach zostaną wyremontowane. Po modernizacji oddziały te mieścić będą 72 łóżka. W piwnicy powstanie pomieszczenie do mycia łóżek i wózków, a na części budynku zostanie wymieniony dach. Powstanie też nowy Oddział Rehabilitacji Pneumonologicznej z 10 łóżkami. Wspomniane oddziały zyskają niezbędne wyposażenie. Zostaną również przeprowadzone szkolenia podnoszące kompetencje i kwalifikacje pracowników m.in. w zakresie rehabilitacji pneumologicznej (chorób płuc) i oddechowej.

Interna, chirurgia, reumatologia i rehabilitacja jak nowe w Miastku

Oddziały: wewnętrzny, chirurgiczny, reumatologiczny i rehabilitacyjny oraz blok operacyjny w Szpitalu Miejskim w Miastku zostaną zmodernizowane i doposażone. W ramach podnoszenia kompetencji zawodowych przewidziano szkolenia dla kadry bezpośrednio związanej z realizowanym projektem. Partnerem projektu  jest Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Eskulap-Łubno”. Celem inwestycji w szpitalach jest ograniczenie zachorowań na choroby cywilizacyjne  poprzez zmniejszenie dysproporcji w dostępie do wysokiej jakości usług zdrowotnych, także tych deficytowych. Chodzi o szybszą diagnostykę  i skuteczniejsze leczenie m.in. chorób nowotworowych, układu krążenia i układu oddechowego. Dzięki nowej infrastrukturze i specjalistycznej aparaturze skróci się czas oczekiwania na usługi medyczne, w tym rehabilitację. Pacjenci z mniejszych miejscowości nie będą musieli jeździć na badania do Trójmiasta.

– Warto podkreślić, że dużo projektów zdrowotnych jest realizowanych na Pomorzu, także poza obszarem metropolii. Zależy nam, aby poziom usług oferowanych przez jednostki medyczne funkcjonujące na terenie naszego województwa był na jak najwyższym poziomie – powiedział marszałek Struk.

mat. prasowy + zdj.