21:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Pruszcz Gdański: Posadzono Dąb Pamięci kapitana Cezarego Wizy

Zamieszczono dnia pt., 2017-10-27 14:11

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Borkowie odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanego w Katyniu, w 1940r. kapitana Cezarego Wizę. Aby pamięć o nim była trwała, posadzono Dąb Pamięci.

Szkoła z Borkowa włączyła się tym samym w realizację programu „Katyń...ocalić od zapomnienia”, a sadzenie Dębów Pamięci jest jego integralną częścią. Inicjatywa ma na celu uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie i zagwarantowanie im zbiorowej, pokoleniowej pamięci poprzez posadzenie 21.857 dębów.

Mamy nadzieję, że pamięć o Polakach, którzy w lesie katyńskim zakończyli swe życie, zawsze będzie żywa wśród wychowanków szkoły.

Krótki życiorys kapitana Cezarego Wizy

Kapitan Cezary Wiza był synem Józefa i Joanny z Jaskulskich. Urodził się 27 sierpnia 1899 roku w Pobiedziskach w województwie poznańskim. W młodości założył gimnazjalną drużynę harcerską. Jeździł konno, interesował się piłką nożną, tenisem i kolarstwem. Brał udział w Powstaniu Wielkopolskim. Ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Poznaniu. W 1920 roku został dowódcą kompanii w 69 pułku piechoty. W 1927 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Poznańskiego. Był sędzią, a następnie adwokatem w Ostrzeszowie. W 1932 roku uzyskał stopień porucznika. Podczas Wojny Obronnej w 1939 roku pełnił obowiązki adiutanta dowódcy batalionu Obrony Narodowej „Ostrzeszów”.  Został też przydzielony do batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza „Dawidgródek”. W roku 1940 zamordowany w Katyniu. Za bohaterską postawę odznaczono go Krzyżem Walecznych oraz medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939 roku” i Krzyżem Kampanii Wrześniowej 1939 roku. Pośmiertnie mianowany na stopień kapitana w 2007 roku.

info+foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański

K.