06:10
24 Październik 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

#MOTO: Czy warto dziś kupić UŻYWANĄ Dacię Logan?

Zamieszczono dnia sob., 2017-11-04 11:17

Nowy, rodzinny sedan w cenie auta używanego - oto co zadecydowało o popularności Logana. Pytanie, czy dzisiaj warto zainteresować się autem, które już w momencie premiery, 13 lat temu, było trochę przestarzałe?

Recepta na wskrzeszenie marki Dacia była prosta – podzespoły z tanich modeli Renault (zwykle nie najmłodszych), a nadwozie i projekt wnętrza tak proste, jak to tylko możliwe. W przypadku Logana jedynym priorytetem były jak najniższe koszty produkcji. Płyta podłogowa została przejęta z Modusa, podobnie jak tylne zawieszenie (belka), natomiast przednie pochodziło z Clio II, tak samo jak silniki. W stylistyce z kolei dało się dojrzeć nieco dziedzictwa Dacii Solenzy, ale na szczęście niezbyt dużo, ponieważ był to pojazd wyjątkowo szpetny. Kanciasty i prosty do bólu projekt Logana nigdy nie zachwycał, ale pewnym plusem takiego designu jest to, że auto nie zestarzało się bardzo od momentu premiery w 2004, chociaż głównie z tego powodu, że nigdy nie wyglądało na nowoczesne. Obecnie największą wadą nadwozia jest jego duża podatność na rdzę. Największa zaleta? Zdarza się dostać samochód z rocznika 2004-2005 w cenie 5-6 tys.zł, choć trzeba uważać: sporo samochodów jest zniszczona, duży odsetek robiło za... taksówki !


Deskę rozdzielczą można jedynie nazwać archaiczną, a do tego odznaczającą się przeciętną ergonomią (przykładowo pokrętło do siły nawiewu ustawione jest „do góry nogami” ze skalą umieszczoną pod nim, a przełączniki do elektrycznego sterowania szyb znajdziemy na desce rozdzielczej). Ponadto wykończona jest ona mizernej jakości plastikami, co sprawia, że nie tylko mogą one skrzypieć i być mocno zużyte, ale także wydzielać mało przyjemny zapach. Również fotele (niezbyt wygodne i o słabym trzymaniu bocznym) oraz pokrywająca je tapicerka są niskiej jakości i często także mają swój „aromat”.

 

 

Pomimo tych wad, Dacia Logan potrafi zaskoczyć również pozytywnie, choćby ilością miejsca w kabinie. Auto mierzy jedynie 425 cm, a jego rozstaw osi to 263 cm, ale przestrzeni oferuje więcej od większości kompaktów. Również bagażnik ma słuszne rozmiary – 510 l pojemności w zupełności wystarczy na wakacyjny wyjazd. Wybierając się nań docenimy komfortowo zestrojone zawieszenie i dość duży prześwit – idealny na polskie drogi. Nie należy natomiast spodziewać się zbyt dużej przyjemności z pokonywania zakrętów – to samochód dla spokojnego kierowcy. Sama konstrukcja zawieszenia, choć prosta, nie gwarantuje bezproblemowej eksploatacji, ale wszystkie jego elementy są bardzo tanie. Podobnie jak układ kierowniczy, którego newralgicznym punktem są drążki.

 


 

Proste i tanie w naprawach rozwiązania znajdziemy także pod maską Dacii Logan, chociaż są od tego wyjątki. Dostępne silniki benzynowe to 1.2 16V o mocy 75 KM, 1.4 8V (również 75 KM), 1.6 8V (87 KM) oraz 1.6 16V (105 KM), z których każdy jest dość bezproblemowy, dobrze znosi współpracę z instalacjami LPG i łatwo o tanie części do niego. Najlepiej zainteresować się jednostkami ośmiozaworowymi – 16V uchodzą za nieco bardziej problematyczne i droższe w serwisowaniu.

 

Bartłomiej Chruściński / Zdj. Dacia

Materiały: Dacia