20:10
21 Październik 2018
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Obchody rocznicy odzyskania niepodległości pod znakiem nagród

Zamieszczono dnia pon., 2017-11-13 20:04

Zdolna młodzież, wspaniali nauczyciele, dzielni policjanci i moc z serca płynących życzeń dla Ojczyzny – tak w największym skrócie streścić można gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W sobotę 11 listopada w sali koncertowej Urzędu Gminy Kolbudy pojawiło się wielu mieszkańców, aby wspólnie świętować 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kolbudach z pewnością na długo zapamiętają najzdolniejsi uczniowie gminnych szkół. W tym roku po raz pierwszy wręczono bowiem Stypendia Wójta Gminy Kolbudy za wyniki w nauce. Na scenie, w blasku reflektorów i fotograficznych fleszy pamiątkowe dyplomy odebrało 49 stypendystów, którzy w minionym roku szkolnym uzyskali najlepsze wyniki w nauce. Świadkami ceremonii byli dumni rodzice zdolnej młodzieży oraz nauczyciele, którzy z satysfakcją oklaskiwali swoich wychowanków. O artystyczną oprawę wydarzenia, na najwyższym poziomie, zadbali uczniowie i nauczyciele Zespołu Kształcenia i Wychowania w Bielkówku.

Nagrody wręczono tego dnia również wyróżniającym się nauczycielom, którzy swój zawód wykonują z pasją, zaangażowaniem, niejednokrotnie poświęcając swój prywatny czas. Finansowo doceniono również funkcjonariuszy Policji, którzy z dużym zaangażowaniem pełnią codzienną służbę.

Podczas uroczystości nie zabrakło oczywiście okolicznościowych wystąpień i zewsząd płynących życzeń dla wolnej Polski.

- Pamiętajmy o tym, że za Niepodległą nie tylko się ginie – mówił wójt Leszek Grombala. - O Niepodległą powinno się walczyć codziennie. Pracą, troską, nauką, przemyślanymi wypowiedziami. Pamiętajmy o historii i cieszmy się tym co mamy dzisiaj.

Wójt Leszek Grombala nie krył satysfakcji, że w tak radosnym dniu może wręczyć nagrody i wyróżnienia młodym ludziom, którzy mogą dziś swobodnie i w pełni korzystać z możliwości i przywilejów jakie daje wolna Polska.

O tym, jak radosnym wydarzeniem jest Narodowe Święto Niepodległości mówił wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski.

- Dzisiaj są nasze urodziny – mówił przedstawiciel wojewódzkiego samorządu. - Po 123 latach walk i poszukiwania wolnej Polski, tę Polskę zwyczajnie mamy. Mieszkamy tu i żyjemy. Tu w Kolbudach, w województwie pomorskim. Dodajmy, dumnym województwie pomorskim. Życzę Państwu tego, żeby to był po prostu dobry i piękny dzień. Bawcie się. Życzę Wam dużo uśmiechu i radości. Wszystkiego dobrego.

Przewodniczący Rady Gminy Kolbudy Wiesław Rusiecki zaprosił wszystkich zebranych do wspólnego odśpiewania ojczyźnie „Sto lat”. Jak na urodziny Niepodległej przystało pojawił się również biało-czerwony, symboliczny tort wypełniony… cukierkami. Słodkościami poczęstowano wszystkich obecnych.

- Ktoś kiedyś powiedział tak górnolotnie, że Ojczyzna jest tam gdzie jest nam dobrze – mówił Wiesław Rusiecki. - To nie do końca jest prawda. W Ojczyźnie mamy przyszłość, teraźniejszość i przeszłość. Na obczyźnie jest tylko teraźniejszość. Bardzo bym chciał, aby młodzi ludzie tu zostawali i żeby żyło się im jak najlepiej. Jesteśmy pokoleniem, które chce zostawić młodemu pokoleniu Ojczyznę piękną, aby nikt nie musiał wyjeżdżać.

info+foto: www.kolbudy.pl