19:10
21 Październik 2018
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Wysoko w rankingu najlepiej rozwijających się gmin

Zamieszczono dnia pon., 2017-11-13 20:12

Gmina Kolbudy – w kategorii gmin wiejskich - uplasowała się na wysokim 32 miejscu w Polsce w Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W województwie pomorskim, w tej klasie, wyżej uplasowała się jedynie gmina wiejska Słupsk. Ranking najszybciej rozwijających się samorządów w Polsce - w oparciu o rzetelną, naukową analizę - opracowali eksperci z Politechniki Warszawskiej.

W rankingu gmin wiejskich sklasyfikowano 1559 samorządów. Podobne zestawienie opracowywane jest co roku. Lista tworzona jest na podstawie piętnastu wskaźników stanowiących dane Głównego Urzędu Statystycznego. Eksperci uwzględniają m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczbę podmiotów gospodarczych na tysiąc mieszkańców czy odsetek osób zamieszkujących na terenie gminy korzystających z oczyszczalni ścieków.

Nie bez znaczenia pozostaje również jakość kształcenia młodzieży. W opracowywaniu zestawienia uwzględnia się bowiem liczbę absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Gminy zajmujące czołowe miejsca w rankingu zrównoważonego rozwoju szczycą się również niewielkim odsetkiem mieszkańców pozostających bez zatrudnienia. Jednym ze wskaźników służących ocenie jednostek samorządu terytorialnego pozostaje bowiem liczba osób pracujących, w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. Liderzy rankingu charakteryzują się również małym saldem migracji.

- Przyznam, że to dla mnie bardzo miła niespodzianka – mówi wójt Leszek Grombala. – Pamiętajmy, że oceny dokonują eksperci Politechniki Warszawskiej w oparciu o dane statystyczne. Jest to więc niezwykle obiektywna ocena tego, jak rozwijają się polskie samorządy. To również dowód na to, że konsekwentnie zmierzamy we właściwym kierunku. Oczywiście głosy niezadowolonych mieszkańców pojawiały się będą zawsze. Naszą rolą jest słuchanie tych głosów i podejmowanie adekwatnych do sytuacji działań. Druga pozycja na Pomorzu i 32 miejsce w Polsce pokazują jednak, że nie jest u nas tak źle, jak niektórzy próbują to przedstawiać. Chciałbym podkreślić, że na tak dobry wynik składa się praca wielu osób. Są to nie tylko pracownicy Urzędu Gminy. To również sukces wszystkich mieszkańców, którzy przyczyniają się do rozwoju naszego samorządu. Myślę, że wszyscy możemy być dziś dumni. Nie zapominajmy jednak, że jest to tylko ranking oparty na statystyce.

Jak uważa twórca rankingu prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak na dynamiczny rozwój gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miejskich duży wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka.

- Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Eugeniusz Sobczak. - To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony.

Ranking opracowywany przez Politechnikę Warszawską ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców.

W gronie gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów, w woj. łódzkim. Kolejne miejsca zajęły Kobierzyce, w woj. dolnośląskim oraz Tarnowo Podgórne w woj. wielkopolskim.

W kategorii gmin wiejsko-miejskich najlepsze okazały się Polkowice (woj. dolnośląskie). Tuż za nimi uplasowały się: Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).

W kategorii gmin miejskich laureatem został Karpacz (woj. dolnośląskie). Kolejne miejsca zajęły Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie).

Najdynamiczniej rozwijającym się miastem na prawach powiatu okazała się Warszawa. Trójkę najlepszych w tej kategorii uzupełniają Poznań i Katowice.

Opracowano na podstawie materiałów Polskiej Agencji Prasowej.

info+foto: www.kolbudy.pl

K.