07:11
14 Listopad 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Nie bądźmy obojętni na potrzebujących

Zamieszczono dnia czw., 2017-11-23 18:32

Zbliżający się wielkimi krokami okres zimowy może być trudnym czasem dla osób starszych mieszkających samotnie, niepełnosprawnych oraz pozostających bez dachu nad głową. Wieczorami temperatura coraz częściej oscyluje w okolicach 0 stopni Celsjusza. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Straż Gminna w Kolbudach zwracają uwagę, aby nie być obojętni na los tych którzy szukają schronienia lub mogą mieć problem z ogrzaniem swoich mieszkań.


- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kolbudach apeluje do mieszkańców gminy o szczególne zwrócenie uwagi na osoby, które być może potrzebują wsparcia służb – informuje Anna Raczak z GOPS w Kolbudach. - Warto zapytać czy ktoś z naszego sąsiedztwa nie potrzebuje pomocy lub pokierować osoby potrzebujące do ośrodka pomocy społecznej. Można też telefonicznie zawiadomić ośrodek o sytuacji tych osób.


W okresie zimowym Straż Gminna w Kolbudach oraz pracownicy socjalni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kolbudach będą również odwiedzać miejsca, w których przebywają lub mogą szukać schronienia osoby bezdomne.


- Podobnie jak w ubiegłym roku strażnicy gminni, w ramach patroli, będą odwiedzać pustostany, altany czy piwnice, w których schronienia szukać mogą osoby bezdomne – mówi Jarosław Kopczyński, Komendant Straży Gminnej w Kolbudach. – Współpracujemy również z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wspólnie możemy pomóc w znalezieniu miejsca w placówkach udzielających schronienia czy w pozyskaniu opału. Potrzebujący nie zawsze wiedzą gdzie szukać wsparcia lub zwyczajnie wstydzą się sami o nie prosić. Dlatego ważne jest, abyśmy wszyscy w chłodne dni zwracali uwagę nie tylko na osoby bez dachu nad głową, ale również na schorowanych czy starszych sąsiadów, którzy mieszkają samotnie i mogą mieć problem z ogrzaniem mieszkań.  


Strażnicy gminni oraz pracownicy socjalni apelują więc do mieszkańców gminy o zgłaszanie miejsc przebywania osób bezdomnych. W chłodne zimowe dni nie pozostawajmy obojętni na los tych, którzy szukają schronienia w piwnicach, klatkach schodowych czy altanach. Telefon do GOPS lub Straży Gminnej może uratować komuś życie.


- Pamiętajmy, że każdego roku zima zbiera w Polsce śmiertelne żniwo – mówią pracownicy socjalni. - Zwykła społeczna wrażliwość może przyczynić się do ograniczenia liczby zgonów z powodu wychłodzenia organizmu. Placówki oraz służby są przygotowane do niesienia pomocy osobom potrzebującym.


Informacje o osobach bezdomnych oraz wymagających wsparcia kierować należy do:

  • GOPS – tel. (58) 692-07-37
  • Straż Gminna – tel. (58) 682-76-66
  • Alarmowy numer Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 987.
  • info+foto: www.kolbudy.pl
  • K.