06:12
13 Grudzień 2018
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!
Zobacz najnowszy film z serii:

Samorządowcy z całego Pomorza spotkali się w Kolbudach

Zamieszczono dnia sob., 2018-01-13 00:40

Wójtowie, starostowie, przedstawiciele administracji rządowej oraz służb mundurowych spotkali się 11 stycznia br. w ośrodku „Venus” nad Jeziorem Łapińskim na noworocznym spotkaniu Związku Gmin Pomorskich. Nie zabrakło władz Gminy Kolbudy, która - mimo krótkiego stażu w organizacji - stała się areną wydarzenia z udziałem tak licznej reprezentacji pomorskiego samorządu.

Gmina Kolbudy do Związku Gmin Pomorskich przystąpiła we wrześniu ubiegłego roku. Organizatorzy dorocznego spotkania samorządowców zdecydowali, że – mimo tak krótkiego stażu - to właśnie na naszym terenie podsumowana zostanie działalność organizacji i wzniesiony zostanie tradycyjny toast za pomyślny rok pomorskiego samorządu.

Zaproszonych gości, w imieniu gospodarzy spotkania, powitał Błażej Konkol, prezes zarządu Związku Gmin Pomorskich, wójt Gminy Trąbki Wielkie

- Warto się spotkać i porozmawiać o przyszłości – mówił Błażej Konkol. – Chciałbym serdecznie powitać moich kolegów i koleżanki, wójtów, burmistrzów. Bardzo się cieszę, że jesteście. Jesteśmy jedną wielką samorządową rodziną i mam nadzieję, że również po roku 2018 tak zostanie.

Dobra współpraca z samorządem

Na spotkaniu nie zabrakło przedstawicieli administracji rządowej. Wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk podziękował samorządowcom za dotychczasową współpracę, nawiązując m.in. do akcji udzielania pomocy po pamiętnej nawałnicy w sierpniu ubiegłego roku.

- Ta współpraca była dobra zwłaszcza na terenie, gdzie wystąpiła nawałnica – powiedział do zgromadzonych wicewojewoda Mariusz Łuczyk. - Dziękuję też za bezkonfliktowe wdrażanie reformy oświatowej czy reformy w służbie zdrowia. Mamy pewne różnice zdań, ale udało nam się przeprowadzić te reformy w sposób dobry. Dziękuję za współpracę w zakresie pomocy społecznej czy bezpieczeństwa, jak np. finansowanie wozów bojowych straży pożarnej. Nie powiem, że współpraca była bardzo dobra, bo wtedy spoczniemy na laurach. Oceńmy, że była ona dobra i dążmy do tego, żeby było lepiej.

Przedstawiciel rządu złożył również uczestnikom spotkania życzenia noworoczne.

Dynamiczny rozwój Pomorza

Administrację samorządową szczebla wojewódzkiego reprezentował wicemarszałek Ryszard Świlski, który zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój Pomorza, który dostrzegany bywa również poza granicami kraju.

- Wczoraj byłem na spotkaniu w Warszawie i czułem się dumnym Pomorzaninem – mówił. - Czułem, że jestem ze środowiska, które budujecie właśnie Państwo, samorządowcy. Środowiska ludzi dumnych, takich z którymi chce się być. Podzielę się tym, co usłyszałem w stolicy, a moje serce rosło. Kiedy ktoś mówi, że w 2016 w województwie pomorskim Produkt Krajowy Brutto rósł najszybciej w skali całego kraju, to nie wzięło się to z przypadku. Kiedy robi się badania i podaje się do publicznej wiadomości, że czwartym województwem najlepiej zarządzanym, najbardziej dynamicznie rozwijającym się pod względem gospodarczym, społecznym, kulturalnym jest pomorskie w skali całego świata, to jesteśmy z tego dumni. Jeżeli spojrzymy, że w tym województwie zakontraktowaliśmy w ostatnim czasie 1386 umów z całego Regionalnego Programu Operacyjnego, położyliśmy na stół prawie 8 700 000 000 zł, to Państwo jesteście również autorami tego sukcesu. Zbudowaliśmy PKM, regionalną kolej. Jeżeli ktoś mówi, że ten kraj jest w ruinie, to mówi nieprawdę. Ja życzę Państwu, żebyście nie słuchali nieprawdy.

„Niemowlak Związku”

Jako gospodarz terenu, na którym zorganizowano spotkanie wystąpił wójt Leszek Grombala, który przedstawił krótką prezentację dotyczącą Gminy Kolbudy. Goście usłyszeli o m.in. strukturze gospodarczej naszego samorządu oraz o realizowanych obecnie inwestycjach i planach na bieżący rok. Samorządowcom zaprezentowano wizualizację - budowanej wspólnie przez gminy Kolbudy, Gdańsk i Pruszcz Gdański - Szkoły Metropolitalnej w Kowalach.

- Stoi przed Państwem zupełny niemowlak Związku – mówił wójt. – Gmina Kolbudy niedawno przystąpiła do Związku Gmin Pomorskich i jest z tego powodu niezwykle dumna. Śmiało patrzę w przyszłość, bo tam gdzie dobro wspólne, tam powinna być ta dobra, znakomita, sprawdzona, polska samorządność.

Okazja, żeby zacieśniać współpracę

Jak usłyszeliśmy od samorządowców, noworoczne podsumowania organizowane przez Związek Gmin Pomorskich służą nie tylko omówieniu dokonań, ale również stanowią dogodną okazję do spotkania, a co najważniejsze zacieśniania wzajemnej współpracy z kolegami i koleżankami z innych rejonów województwa.

- Mamy okazję porozmawiania na różne tematy – usłyszeliśmy. – Wymieniamy doświadczenia i opinie. Na co dzień każdy wykonuje pracę w swojej gminie. Gdy spotykamy się przy takiej jak dziś okazji możemy na spokojnie, przy kawie porozmawiać z kolegami i koleżankami z innych samorządów. Są tu obecni także przedstawiciele służb i inspekcji, z którymi współpracujemy na bieżąco. Jest to jednak głównie wymiana korespondencji. Dziś możemy porozmawiać twarzą w twarz.

Cele Związku Gmin Pomorskich

Organizacja powstała z inicjatywy 10 przedstawicieli samorządów gminnych, w 1992 roku, pod nazwą Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich, jako efekt zapotrzebowania na wspólne działania na rzecz rozwoju obszarów wiejskich województwa pomorskiego. Po 25 latach działalności Związek Gmin Pomorskich jest najstarszą i największą w województwie pomorskim korporacją zrzeszającą jednostki samorządu terytorialnego oraz jedną z największych w kraju. 

„…Obecnie, zrzeszamy 87 gmin wiejskich, miejsko–wiejskich i miejskich, a podejmowane przez nas inicjatywy mają przełożenie na jakość życia ponad 750 000. Nadrzędnymi założeniami realizowanymi w ramach statutu przyjętego przez ZGP jest reprezentowanie i obrona wspólnych interesów zrzeszonych jst oraz wspieranie idei samorządu terytorialnego…” – czytamy na stronie internetowej ZGP.

- Cieszę się, że chociaż dopiero od kilku miesięcy jesteśmy członkiem Związku, to właśnie nasza gmina została wybrana na miejsce spotkania samorządowców oraz przedstawicieli administracji szczebla wojewódzkiego – powiedział po spotkaniu wójt Leszek Grombala. – Lista gości była naprawdę długa. Dawno nie gościliśmy u nas tylu samorządowców jednocześnie. Mam nadzieję, że jako samorząd z krótkim związkowym stażem dobrze zaprezentowaliśmy się naszym partnerom. Niektórzy z gości pokonali naprawdę długą trasę, aby się z nami spotkać. Liczę na owocną współpracę w ramach grupy, która zrzesza tak wiele pomorskich gmin.

info+foto: www.kolbudy.pl

K.