15:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

TEMAT DNIA: Seniorzy wciąż na celowniku oszustów

Zamieszczono dnia pt., 2018-01-19 22:48

W 2017 roku odnotowano 2625 oszustw na starszych osobach głównie metodą „na wnuczka” i „na policjanta” , to o 650 więcej niż w 2016 roku. Statystyki pokazują, że profilaktyka i potrzeba uświadamiania seniorów przed grożącym niebezpieczeństwem wciąż odgrywa dużą rolę. Dlatego podczas odwiedzin babci, dziadka z okazji ich święta warto poruszyć ten temat i uświadomić  jak chronić się przed oszustami.

Jak działają przestępcy?
Przy pomocy książek telefonicznych wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, i dzwonią na wybrany numer telefonu. Przebieg rozmowy jest tak przemyślany, aby osoba po drugiej stronie uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię czy też inne dane. To pozwala dalej wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Oszust najczęściej podaje się za „wnuczka” lub inną zaufaną osobę i prosi o udzielenie pilnej pożyczki. Oczywiście obiecuje, że szybko ją zwróci i prosi o zachowanie dyskrecji wobec innych członków rodziny. Gdy osoba po drugiej stronie słuchawki obiecuje pożyczyć pieniądze informuje ją, że nie będzie mógł po nie przyjść osobiście, ale wyśle znajomego. Druga opcja to przelanie pieniędzy na konto.

Inna metoda to oszustwo „na policjanta”. Przestępca w telefonie podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA i przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą. Oczywiście prosi, aby mu w tym pomóc i przekazać gotówkę na akcję polcji, którą potem będzie zwrócona. W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto,  kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Komunikat Komendy Głównej Policji 
Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać wykorzystują każdą sytuację. W celu uwiarygodnienia swojej przestępczej działalność podają się za policjantów, za członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Zazwyczaj oszuści informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Często zdarza się, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Pamiętajmy, że Policja nie informuje o swoich działaniach, nie wykorzystuje osób postronnych, tym bardziej nie korzysta ze środków pieniężnych tych osób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer 997 lub 112.

red. / mat. prasowy