04:11
14 Listopad 2018
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cieplewo: Monodram Zbigniewa Walerysia już wkrótce

Zamieszczono dnia śr., 2018-01-24 10:02

Miłośnicy seriali znają go m.in. z: „Na dobre i na złe”, „M jak miłość”, „O mnie się nie martw”, „Dziewczyny ze Lwowa”, „Na Wspólnej”. Zagrał też w filmach: „Papusza”, „Sztuka kochania”, „Wołyń”, „Body/Ciało”, „Quo Vadis”, „Pianista”. 20 lutego 2018 r. o godz. 18:00 Zbigniewa Walerysia, bo o tym aktorze mowa, będzie można spotkać w Ośrodku Kultury, Sportu i Bibliotece Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie. Zaprezentuje tu doskonały monodram „Ja jestem Żyd z Wesela” wg opowiadania Romana Brandstaettera, pod tym samym tytułem.

To rzecz o karczmarzu z Bronowic Małych, Hirszu Singerze - pierwowzorze Żyda z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Autor, umieszczając Singera w swoim dramacie, na stałe wpisał go do literatury polskiej. Zresztą, jak się później okazało, ze szkodą dla swego bohatera. Z literackim wizerunkiem karczmarza prawdziwy Singer nie mógł się bowiem pogodzić, a jego życie zamieniło się w dramat. Zdruzgotany ingerencją we własny los, Singer skończył marnie - rozwiódł się z żoną, rozstał z córką Pepką, której nowy image Racheli bardzo się spodobał, a na koniec zmarł w domu starców...

Opowiadanie Brandstaettera to rzecz nakazująca zrewidować nasze dotychczasowe myślenie na temat utworu Wyspiańskiego. To także rozważania o tym, na ile można ingerować w czyjeś życie i je upubliczniać. Dużo tu humoru, ale więcej ludzkiego nieszczęścia - obraz prawdziwej tragedii człowieka, który nie chce żyć narzuconym życiem.
Przed południem, o godz. 9:00, 11:00 na spektakl organizatorzy zapraszają grupy zorganizowane. Czas spektaklu: 50 minut. Bilety w cenie: normalny 25 zł, dostawka 15 zł są do nabycia w Biurze Obsługi Klientów OKSiBP od poniedziałku do czwartku w godz. 12:00-20:00 i w niedziele w godz. 10:00-15:00. Rezerwacja miejsc i więcej informacji pod nr tel.: 728 415 566.

info+foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański

K.