21:02
19 luty 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wygodniej i bezpieczniej. Tak zmieniły się pomorskie drogi w 2017 roku

Zamieszczono dnia wt., 2018-02-06 22:28

Trwają prace na sześciu odcinkach dróg, oddano do użytku dwie ważne dla mieszkańców Pomorza inwestycje – tak zmieniły się drogi wojewódzkie w ubiegłym roku.

 

Rok 2017 upłynął pod znakiem modernizacji dróg w naszym regionie. Samorząd województwa kontynuował lub rozpoczął prace na sześciu odcinkach dróg. Do użytku oddano dwie inwestycje: I etap Obwodnicy Kartuz oraz rozbudowany odcinek dróg wojewódzkich nr 222 i 229 pomiędzy Starogardem Gdańskim i węzłem autostrady A1 – Pelplin. Zakończono też przygotowania do dwóch nowych inwestycji, których realizacja rozpocznie się jeszcze w tym roku. To odcinki dróg wojewódzkich nr 203 od Ustki do granicy województwa oraz nr 211 od Kartuz do miejscowości Mojusz.

 

·         Wygodniej przez Kociewie

8,5 kilometra nowych dróg wojewódzkich 222 i 229 połączyło Kociewie z autostradą A1. – W ramach prac wykonaliśmy nie tylko nową nawierzchnię szos ale również chodniki i ścieżki rowerowe – opowiada Ryszard Świlski, wicemarszałek województwa pomorskiego. Dzięki rozbudowie tej drogi zostały przybudowane przejścia przez miejscowości Jabłowo i Lipinki Szlacheckie. Wybudowano  bezpieczne przejścia dla pieszych czy również przystanki autobusowe. Przebudowano także niebezpieczne skrzyżowanie dróg wojewódzkich nr 222 i 229, na skrzyżowanie typu rondo, co umożliwi również większą płynność jazdy. Całkowity koszt tego zadania to ponad 36 milionów złotych, z czego 27,5 mln zł pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego.

 

·         Wygodniej nad morze

Trwają  prace związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 214 na odcinku od Białogardy do Łeby. – W ramach tej inwestycji zostanie wybudowane nowe obejście miejscowości Wicko. Dzięki temu, dojazd do Łeby będzie wygodniejszy i szybszy oraz zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców Wicka, przez wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza obszar miejscowości – mówi Ryszard Świlski. W ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 214 zostanie zmieniona geometria skrzyżowań z drogami podporządkowanymi, poszerzona zostanie jezdnia i zostaną zastosowane elementy poprawiające bezpieczeństwo użytkowników ruchu. Powstanie też stacja meteo wraz z systemem informacji o warunkach pogodowych. W kilku miejscach wybudowane zostaną przejścia dla zwierząt oraz przepusty pod drogą dla płazów i gadów. Realizacja tej inwestycje jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Łączna wartość inwestycji to blisko 67 mln zł. 

 

·         Połączenie z Wielkopolską

Położona na południowo-zachodnim krańcu Pomorza droga wojewódzka 188 również jest rozbudowywana na odcinku od Człuchowa do Debrzna. Stan techniczny tej drogi był niezadowalający, doraźne remonty go nie polepszyły. – Droga wojewódzka nr 188 stanowi ważne połączenie naszego regionu z województwem wielkopolskim. Rozbudowa przedmiotowego odcinka drogi ułatwi mieszkańcom Debrzna, jednego z najbardziej oddalonych miejscowości od stolicy województwa, dojazd do stolicy powiatu człuchowskiego, a także do węzła integracyjnego, który powstaje w samym Człuchowie. Oznacza to również sprawny dostęp do stolicy naszego regionu. Wartość zadania to koszt około 60 mln zł.

 

·         Bezpieczniej na drogach wojewódzkich

Inwestycje na  drogach  wojewódzkich prowadzone są nie tylko ze środków samorządu województwa pomorskiego. Co roku realizowane są zadania mostowe z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Wminionym roku min. z tych środków rozpoczęto przebudowę mostu w ciągu DW 214 w Nowej Wsi Lęborskiej. Ze środków własnych województwa udało się wykonać remont nawierzchni drogi wojewódzkiej nr 212 na odcinku Ciecholewy – Babilon, przebudowę drogi wojewódzkiej nr 214 w m. Łeba. Powyższe inwestycje poprawią bezpieczeństwo oraz komfort mieszkańców. Realizowane są również dzięki współpracy z lokalnymi samorządami, czego dobrym przykładem jest min. przebudowa DW 501 na odcinku Krynica Morska - Piaski, przebudowa skrzyżowania DW 212 w Bytowie, przebudowa DW 214 na odcinku Stężyca – Skorzewo, budowa chodnika w ciągu DW 209 na odcinku Jezierze – Kołczygłowy.

 

Więcej informacji na portalu pomorskie.eu