18:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

JANISZ Radzi: Instalacja LPG zimą - jak o nią dbać?

Zamieszczono dnia czw., 2018-02-08 10:12

Instalacja LPG ma wiele zalet, a najważniejszą z nich są niskie koszty eksploatacji auta. Jak każde urządzenie, w trudnych warunkach instalacja LPG wymaga jednak szczególnego traktowania.

Przypominamy zatem, jak zimą dbać o auto zasilane płynnym gazem. W cyklu „Janisz Radzi” zawsze podpowiadamy jak bezpiecznie i „z głową” korzystać z naszego samochodu.

Pierwsza, prosta porada na początek: Pamiętajcie, aby zimą nie jeździć z pustym zbiornikiem – to sprzyja kondensacji wody na wewnętrznych ściankach zbiornika paliwowego. Najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania instalacji LPG podczas zimy jest sprawny układ chłodzenia, czyste filtry i sprawne świece – mówi Andrzej Kapała, Mistrz Serwisu Samochodowego Grupy JANISZ.

W przypadku gazu płynnego (LPG, czyli propan-butan) jest to paliwo ze zwiększonym udziałem propanu. Ma ono nieco inne parametry, więc jego stosowanie czasem może wymagać regulacji instalacji. Jednak regulacja instalacji przed zimą i tankowanie dobrej jakości paliwa to za mało, żeby mieć pewność, że auto zasilane gazem nie zawiedzie podczas mrozów.

Oto kilka najważniejszych zasad zimowej eksploatacji auta z instalacją LPG:

Zadbaj o układ chłodzący

Dla prawidłowej pracy instalacji gazowej podczas zimy ważne jest dobre podgrzanie reduktora. Należy sprawdzić poziom płynu chłodniczego oraz jego jakość. Jeśli ogrzewanie w samochodzie nie działa najlepiej, warto pojechać do warsztatu i wymienić termostat. Niedogrzany silnik może nierówno pracować i palić znacznie więcej paliwa – zarówno gazu, jak i benzyny.

Zadbaj o czystość filtrów

Efektem zapchanych filtrów instalacji gazowej będzie odczuwalny spadek mocy przy przyspieszaniu, nierówna praca silnika, a w skrajnych sytuacjach jednostka może zgasnąć podczas pracy na gazie. W popularnych instalacjach z sekwencyjnym wtryskiem gazu, pod maską znajdują się dwa rodzaje filtrów: filtr fazy ciekłej i filtr fazy lotnej. Mechanicy zalecają je wymienić po przejechaniu 10 tys. km

Wymień świece zapłonowe

To kolejny element, który należy wymieniać częściej w przypadku, gdy auto zasilane jest gazem. Silnik zasilany gazem pracuje w trudniejszych warunkach niż w przypadku pracy na benzynie. Dodatkowo obciążony jest układ zapłonowy, a to oznacza, że skraca się żywotność świec zapłonowych. Z kolei niesprawne świece zapłonowe utrudniają rozruch podczas mrozów.

Zapraszamy do serwisu Grupy JANISZ – na przegląd Twojego samochodu.

W naszym serwisie wykonają Państwo:

  • okresowe przeglądy zależne od przebiegu pojazdu i marki,
  • przeglądy obejmujące dokonywanie napraw w zakresie gwarantującym bezpieczeństwo, np. przegląd układu hamulcowego,
  • diagnostykę przy użyciu m. in. urządzenia diagnostycznego Bosch KTS,
  • badania techniczne,
  • przeglądy i serwis klimatyzacji,
  • naprawy mechaniczne,
  • naprawy elektryczne,
  • komputerową diagnostykę zawieszenia,
  • naprawy silników oraz skrzyń biegów,
  • ocenę techniczną pojazdu przed zakupem,
  • geometria kół – regulację geometrii przy użyciu urządzenia najnowszej generacji firmy HUNTER,
  • wymianę i przechowywanie opon,
  • montaż alarmów, urządzeń radiowych i nawigacyjnych

W przypadku gdy czas naprawy przedłuży się zapewnimy Państwu samochód zastępczy.

Artykuł ze strony www JANISZ / zdj. mat. prasowy