00:01
20 styczeń 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Akcja Palenie od góry

Zamieszczono dnia pon., 2018-02-12 10:59

Referat Gospodarki Komunalnej UM Pruszcz Gdański, za namową jednej z mieszkanek miasta, włączył się w akcję edukacyjną opisaną i zapoczątkowaną przez portal czysteogrzewanie.pl, propagujący poprawę kultury technicznej spalania węgla i drewna w Polsce.

Metoda rozpalania w piecach i kominkach, którą propagują twórcy portalu daje niższe koszty ogrzewania i brak duszącego smrodu w powietrzu od zaraz, bo nie wymaga żadnych inwestycji.

Akcja porusza problematykę tzw. rozpalania od góry. Jak czytamy na stronie internetowej czysteogrzewanie.pl:
„Jedynym prawidłowym sposobem palenia węglem i drewnem jest możliwie bezdymne ich spalanie. Dopiero wtedy te paliwa wykorzystuje się w największym stopniu i otrzymuje naprawdę tanie ciepło – bo dym jest istotną częścią paliwa.
Jakiekolwiek kopcenie jest błędem w sztuce i oznacza wyrzucanie do atmosfery od 1/3 (w przypadku węgla) do 2/3 (w przypadku drewna) paliwa. Tyle jest w tych paliwach smoły (węglowej lub drzewnej), za którą płacisz, a potem wyrzucasz kominem – nie dlatego, że masz stary i brzydki piec, lecz z powodu złej techniki palenia, która uniemożliwia spalenie większości tej smoły.
Kopcenie jest niestety powszechne, bo innych technik palenia nie znamy – nikt przez tyle lat nie uznał za stosowne, by ludzi o tym poinformować, choć na Zachodzie ta wiedza jest normą. Przykro patrzeć na to błędne koło: wyrzucamy kominami niespalony opał, marznąc przy tym w niedogrzanych domach – które moglibyśmy ogrzać, gdybyśmy wiedzieli, jak poprawnie palić.”

Technika rozpalania w piecu od góry to przede wszystkim prawidłowe ułożenie surowców w palenisku: najpierw układamy węgiel, następnie koks a na to wszystko rozpałkę, wpływa to na końcowy efekt jakim jest czystsze powietrze. Natomiast w kominku należy najpierw ułożyć większe szczapki drewna potem drobniejsze drewno i rozpałkę.

info+foto: Facebook/Miasto Pruszcz Gdański

K.