13:02
16 luty 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kolbudy: Jak zdrowo jeść i prawidłowo ćwiczyć?

Zamieszczono dnia pon., 2018-02-12 13:06

O tym, że odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia potrafią czynić cuda wie już nie tylko Robert Lewandowski, nad którego menu czuwa jego małżonka Anna. Uczniowie szkół Gminy Kolbudy chcą czerpać wzorce od najlepszych. Uczą się jak przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki i jakie ćwiczenia wykonywać, aby przez długie lata cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją. Pomagają im w tym specjaliści w dziedzinie żywienia, chemii oraz fachowcy z Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Cztery razy K”, na który Gmina Kolbudy otrzymała dofinansowanie.

„Kto chce być silny i zdrowy jak ryba musi owoce jeść i warzywa…” – to słowa jednej z piosenek, które śpiewają kolejne już pokolenia młodych Polaków. Wszyscy wiemy, że trzeba jeść jabłko i gruszkę, bo „są zdrowe”. Słyszymy o witaminach i wiemy, że powinniśmy je spożywać. Ale właściwie dlaczego?

Uczniowie naszych szkół chcą wiedzieć więcej na temat diety i prawidłowego odżywiania. W zgłębianiu tajników zdrowej kuchni pomagają im m.in. specjaliści z dziedziny chemii i dietetyki, którzy w bardzo obrazowy sposób tłumaczą dlaczego woda mineralna jest zdrowsza od popularnych „energetyków”.

Modne zdrowe odżywianie

Młodzież uczy się jak samodzielnie przygotować zdrowy posiłek, jakich użyć do tego składników i jak prawidłowo ćwiczyć. Zajęcia – organizowane w ramach Projektu „Cztery razy K” i realizowane przez Magnesium Marta Gulgowska, odbyły się już w Lublewie Gdańskim i Pręgowie. 

- Takie zajęcia są bardzo ciekawe i na pewno na długo zapamiętamy to co usłyszeliśmy – powiedziała nam jedna z uczennic. – Zdrowe odżywianie jest dziś bardzo modne. Dużo się o tym mówi. I fajnie, bo to pomaga unikać wielu chorób. Rozmawialiśmy na temat produktów, które codziennie spożywamy. Zobaczyliśmy kilka eksperymentów. To ciekawsze niż informacja wyczytana z książki.

Warsztaty skierowane są do uczniów klas I-III oraz IV – VII. Są poświęcone dietetyce oraz zdrowemu trybowi życia.

- Grupy uczestniczące w zajęciach wezmą udział trzech spotkaniach, każde w wymiarze czterech godzin lekcyjnych – informuje Marta Gulgowska z Magnesium. - Podczas zajęć uczniowie mogą zapoznać się z różnymi aspektami zdrowego trybu życia - szczególnie z tymi związanymi z aktywnością fizyczną oraz dietą. Ważną częścią zajęć jest ich praktyczna strona - w tym samodzielnie wykonywane eksperymenty oraz samodzielnie przygotowywane posiłki.

Co nam szkodzi, co pomaga?

Jednym z ekspertów prowadzących warsztaty z młodzieżą jest właśnie Marta Gulgowska, doświadczony nauczyciel chemii. Uczniowie poznają świat substancji chemicznych niezbędnych dla naszego życia i rozwoju - a także tych zbędnych czy wręcz szkodliwych. Podczas spotkań można poznać różne metody identyfikacji wybranych substancji, a także skomponować posiłek zawierający elementy niezbędne w codziennej diecie, wyłączając te substancje, których należy unikać w pokarmach.

Teoretycznie i praktycznie o znaczeniu ruchu

Podczas zajęć duży nacisk kładziony jest również na aktywność fizyczną, która powinna być stałym punktem dziennego harmonogramu zajęć każdego z nas. O tym jak ważny jest ruch dla prawidłowego funkcjonowania organizmu przekonuje Damian Flis, absolwent AWFiS, aktualnie doktorant Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajęcia odbywają się zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym. Uczestnicy poznają zjawiska biochemiczne występujące w naszych organizmach (oczywiście w formie dostosowanej do wieku słuchaczy).

Jak przygotować właściwie zbilansowany posiłek?

O zagadnieniach związanych z prawidłowym odżywianiem oraz o tym jak przygotować zdrowy posiłek opowiada popularyzatorka zdrowych metod odżywiania, chemik i dietetyk z wieloletnim doświadczeniem, Katarzyna Gałecka. Dzieci uczą się - również przez samodzielnie wykonywanie odpowiednich potraw - przygotowywać odpowiednio zbilansowane posiłki.

Całość warsztatów utworzy - uzupełniający się wzajemnie - cykl zajęć, które pokazują młodzieży różne możliwości spojrzenia na zagadnienia związane ze zdrowym trybem życia - chemiczne, dietetyczne oraz związane z aktywnością fizyczną. 

Dofinansowanie z Programu „Cztery razy K”

Dofinansowanie na realizację programu „Cztery razy K” zostało przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020. Finansowe wsparcie dla poszczególnych szkół poprzedzone było szczegółową analizą i diagnozą potrzeb. Projekt „Cztery razy K”, którego całkowita wartość przekracza 2,5 miliona złotych jest wspólnym pomysłem placówek oświatowych, rodziców i Gminy Kolbudy. 

Korzyści z Programu czerpią uczniowie i nauczyciele ze szkół podstawowych w Kolbudach, Lublewie, Bielkówku, Pręgowie oraz Gimnazjum w Kolbudach. Podczas zajęć pozalekcyjnych młodzi mieszkańcy gminy mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pogłębiania posiadanej wiedzy. Warsztaty pomagają również w kształtowaniu u dzieci i młodzieży właściwych postaw, takich jak: kreatywność, innowacyjność czy praca zespołowa. Dzięki pozyskanym środkom do szkół zakupiono wiele nowoczesnych pomocy dydaktycznych oraz wyposażenie pracowni komputerowych.

info+foto: www.kolbudy.pl