07:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Zmień złe nawyki na dobre praktyki

Zamieszczono dnia pon., 2018-02-19 10:43

Gmina Miejska Pruszcz Gdański zachęca mieszkańców do zmiany złych nawyków na zdrowe praktyki. O co chodzi? Ponieważ sezon grzewczy trwa w najlepsze od czasu do czasu do Urzędu Miasta i Straży Miejskiej trafiają sygnały, że z kominów domów jednorodzinnych unoszą się podejrzane różnokolorowe i dziwnie pachnące dymy.

Z tego powodu po raz kolejny władze Pruszcza Gdańskiego apelują, aby zmienić złe nawyki w zakresie palenia w domowych piecach złej jakości węglem, spalania tekstyliów, starych mebli, plastikowych butelek czy starych butów na zdrowe praktyki czyli wymianę starego pieca węglowego na miejską sieć ciepłowniczą, stosowanie węgla dobrej jakości (zmiana sposobu palenia – na tzw. palenie od góry), zastosowanie biomasy, gazu ziemnego czy odnawialnych źródeł energii.

Akcję „Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki " realizuje fundacja ARMAAG, a kampania jest finansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Fundacja ARMAAG realizuje zadanie pt:„ Edukacja, informacja i promocja postaw prośrodowiskowych również przy pomocy spotów reklamowych”. W ramach zadania zostało wykonanych 6 spotów promujących pozytywne postawy w zakresie ograniczania niskiej emisji oraz w dalszym etapie promocję spotów, aby dotarły do jak najszerszego grona odbiorców. Zadanie jest finansowane dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Każdy ze spotów porusza oddzielne zagadnienie związane z przeciwdziałaniem niskiej emisji. Wszystkie spoty łączy postać znanego Atmoludka, pokazującego jaka jest jakość powietrza w województwie pomorskim oraz przekaz dotyczący zmiany codziennych nawyków.

Dlaczego nasza wiedza na ten temat jest tak ważna?

Niska emisja ma bardzo niekorzystny, a wręcz zabójczy wpływ na nasz organizm. Jest powodem wielu chorób układu oddechowego, alergii, bólów głowy, układu krążenia, chorób wątroby, chorób skórnych, zaburzeń hormonalnych, a nawet nowotworów.

Pył pochodzący ze spalania złej jakości węgla i śmieci może być bardziej toksyczny od tego z fabryki, czy lokalnej ciepłowni. Dzieje się tak dlatego, że temperatura osiągana w domowych piecach jest za niska, aby wszystko dokładnie spalić.

Niebezpieczne związki chemiczne, składniki niskiej emisji wnikają do gleby, a także w rosnące warzywa i owoce. Niska emisja przyczynia się do występowania smogu, kwaśnych deszczy i podwyższenia średniorocznych temperatur, w tym i zmian klimatu.

info/foto: Urząd Miasta Pruszcz Gdański

K.