13:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat starogardzki: Co się będzie działo na drogach?

Zamieszczono dnia czw., 2018-02-22 14:20

Działania Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz plany na przyszłość na drodze krajowej nr 22, podsumowanie działań inwestycyjnych w obecnej kadencji samorządowej oraz plan inwestycji drogowych na najbliższe lata na drogach wojewódzkich, a także informacja o planowanej inwestycji związanej z hospicjum - te trzy niezwykle ważne tematy były poruszane podczas Konwentu Prezydenta, Burmistrzów i Wójtów z terenu powiatu starogardzkiego.

- Dzisiejszy konwent w znaczącej mierze poświęcony jest tematyce związanej z infrastrukturą drogową, bo trzeba przyznać, że jest to dziedzina, w której wiele się dzieje, w tym także na terenie naszego powiatu - powiedział na początku spotkania gospodarz KonwentuStarosta Starogardzki Leszek Burczyk.

Spora część spotkania dotyczyła tzw. berlinki.

- Droga krajowa nr 22 to jedyna droga krajowa, która przechodzi przez teren powiatu starogardzkiego i do wielu lat czeka na przebudowę. Jest to konstrukcja kilkudziesięcioletnia, archaiczna - przyznał Karol Markowski, Zastępca Dyrektora ds. Zarządzania Drogami i Mostami, Oddział GDDKiA w Gdańsku. - Generalna Dyrekcja od wielu lat zabiegała o to, by doszło do przebudowy tej drogi, ale niestety nie ma ona priorytetowego znaczenia dla kraju. Nie udawało się tej drogi włączyć do żadnego programu, ale pojawiła się szansa związana z tym, że zostaliśmy przez Komisję Europejską ponagleni, aby zrealizować nasze akcesyjne zobowiązanie. Polega ono na tym, by odpowiedni procent sieci dróg krajowy dostosować do nośności 11,5 tony. Polska jest niestety w ogonie krajów, które mają tę sieć odpowiednio stworzoną. Tym sposobem Dyrekcji udało się przekonać Ministerstwo, aby ten cel zrealizować całymi ciągami dróg, a nie poszczególnymi elementami. Droga 22 została przez gdański oddział wskazana jako droga najwyższego rzędu. Program ten został zaakceptowany.

Jak wyjaśnił Dyrektor Markowski, na tzw. berlince są odcinki, które już są przygotowane do tej nośności. Takim odcinkiem jest m.in. miasto Starogard Gdański. Zamierzenie inwestycyjne będzie realizowane w 12 etapach, a etapy zostały podzielone ze względów funkcjonalnych i ze względu na stan nawierzchni. Całe zadanie ma charakter rozbudowy i droga zostanie zmieniona nie tylko w zakresie konstrukcji, ale także jeśli chodzi o kształt. Program ma być realizowany w latach 2017-2024, co oznacza, że obecnie GDDKiA jest na etapie przedrealizacyjnym z punktu widzenia działań na drodze, ale już realizacyjnym w kontekście prac projektowych. Wartość tego zadania na podstawie szacunków to 420 - 450 milionów złotych.

- Wszystkie odcinki charakteryzują się tymi samymi działaniami - zauważył Dyrektor Markowski. - Będzie to kompleksowa przebudowa konstrukcji drogi, w ostatecznym kształcie nawierzchnia będzie bitumiczna. Na całym odcinku zostanie też przeprowadzona analiza dotycząca prognoz przepustowości na kolejne 20-30 lat. Zastanowimy się też, czy na odcinkach pomiędzy miejscowościami nie doprojektować jeszcze jednego pasa ruchu. Wzrosty natężeń ruchu w najbliższych latach sugerują, że dwa pasy w skrajnych przypadkach mogą być niewystarczające.

O inwestycjach, które już zostały zrealizowane na drogach wojewódzkich, ale także o takich, które są w planach mówił Ryszard Świlski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

- Wracając do tematu obwodnicy, którego nie sposób nie poruszyć na tym spotkaniu, to pragnę przypomnieć, że przysłowiowym rzutem na taśmę zadanie to zostało wpisane do kontraktu wojewódzkiego w momencie, kiedy negocjowaliśmy ze stroną rządową zapisy kontraktu. Są stosowne podpisy prezesa Rady Ministrów, więc traktujemy to jako nasz wkład do tej inwestycji - przyznał Ryszard Świlski.  

Marszałek Świlski podsumował remonty na drogach wojewódzkich w obrębie powiatu, a także mówił o planach. - W realizacji jest obecnie m.in. droga nr 222, to zadanie wpisane w Mobilne Pomorze jako przedsięwzięcie strategiczne - zauważył Ryszard Świlski. - Wciąż w planach jest drugi etap obwodnicy Skórcza. Zadanie, która też wciąż jest przed nami, czyli inwestycja częściowo na terenie powiatu starogardzkiego i na terenie powiatu tczewskiego, to droga wojewódzka nr 224. Od kilku lat mówię, że trzeba podjąć pewne ryzyko. Mam na myśli projekty, które są przygotowywane przez konkretne samorządy. Wówczas łatwiej jest realizować taką inwestycje.

Marszałek pochwalił też działania samorządowców mówiąc, że zaangażowanie środków publicznych w powiecie starogardzkim jest niewspółmiernie wysokie w porównaniu z innymi powiatami.

Na koniec spotkania była mowa o planowanej przez Medpharmę inwestycji. Chodzi o powstanie hospicjum.

info/foto: www.powiatstarogard.pl

K.