09:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Czeski samochód, który wrósł w Polską ziemię: Skoda Felicja

Zamieszczono dnia sob., 2018-03-03 19:08

Używane samochody muszą czasem gościć na Północnej.TV - tak jest i tym razem. Felicja - jaka była?

Początkowo myślano o zmodernizowanej Škodzie Favorit, jednak ostatecznie zdecydowano o zmianie nazwy. Model ten miał bowiem rozpocząć nową erę w historii Škoda Auto. Pierwsza (nowożytna) Škoda Felicia została wyprodukowana we wrześniu 1994 roku.

Po połączeniu Škody z koncernem Volkswagen dalszy rozwój czeskiej marki wciąż był pod znakiem zapytania. Niektórzy nawet obawiali się, że po kilku latach zakład w Mlada Boleslav stanie się montownią samochodów marki Volkswagen. Niepokój wzrastał tym bardziej, że rada nadzorcza koncernu wstrzymała budowę nowego zakładu silników i przyjęcie programu unifikacji. Jednocześnie podjęto prace nad modernizacją Škody Favorit.

Chociaż w założeniu, Felicia wykorzystywała większość elementów i podzespołów swojego poprzednika, to według informacji producenta – 1 187 komponentów do tego auta opracowano od nowa, już zgodnie z normami obowiązującymi u nowego partnera, którym był Volkswagen.

Prace nad modelem, który wykorzystuje koncernowe technologie i komponenty trwały trzy lata. W połowie sierpnia 1994 po sześciu latach zakończyła się produkcja rodziny Favorit. Nowe auto było już gotowe i do ostatniej chwili zastanawiano się nad jego nazwą. Ostatecznie zdecydowano się na powrót do nazwy modelu, którą przed laty rozsławił popularny roadster. Pierwsza seryjna nowa Škoda Felicia wyprodukowana została w Vrchlabi 5 września 1994 r., a od 17 października ruszyła produkcja w Mlada Boleslav.

 

 

Ten model, który powstał przy ścisłej współpracy ze specjalistami z koncernu Volkswagen był znacznie nowocześniejszy od swojego poprzednika. Tym razem producent zaoferował cały szereg wyposażenia dostępnego za dopłatą, które w tej kategorii aut nie było czymś codziennym. Felicia otrzymała dwie poduszki powietrzne (dla kierowcy i współpasażera), immobilizer, ABS, klimatyzację i podgrzewane przednie fotele. Po raz kolejny w historii zmodyfikowano czeski silnik czterocylindrowy o pojemności skokowej 1289 cm3 oraz mocy 55 KM i 68 KM, który otrzymał jednopunktowy wtrysk paliwa Bosch Monomotronic. Do oferty dodano dwa silniki z koncernu Volkswagen – benzynowy z wielopunktowym wtryskiem paliwa o pojemności skokowej 1598 cm3 o mocy 75 KM oraz wysokoprężny o pojemności skokowej 1896 cm3 i mocy 64 KM. Wszystkie współpracowały z pięciobiegowa przekładnią manualną.

W 1995 r. rozpoczęto produkcję pięciodrzwiowego kombi i użytkowej wersji Pick-up. Ten ostatni pojazd zrobił prawdziwą międzynarodową karierę nie tylko pod własną marką. Od 1996 roku w Kvasinach produkowano także jego koncernowa wersję z logo Volkswagena. Do października 2000 roku powstało 18 952 egz. Volkswagena Caddy, który był w rzeczywistości Škodą Pick-up.
W styczniu 1998 roku Škoda Felicia została zmodernizowana i otrzymała m.in. przednią część nadwozia w stylu Octavii.

Zakład w Vrchlabi, specjalizujący się w produkcji małoseryjnej, przygotował na bazie Škody Felicia Pick-up zabudowę rekreacyjną o nazwie Fun. Od początku produkcji Škodę Felicia montowano także poza czeskimi zakładami – w Poznaniu i Sarajewie. Zaawansowany montaż realizowany przez firmę Volkswagen Poznań obejmował także lakierowanie nadwozi.

Tuż przed końcem 1998 roku z taśmy produkcyjnej zjechał milionowy egzemplarz Felicii, która w tym momencie oczekiwała już na swojego następcę. Jednak za względu na wciąż trwające zainteresowanie rynku, produkcję tego modelu przeniesiono do zakładu w Kvasinach. Tam Škoda Felicia powstawała do 21 czerwca 2001 roku. Producent i importerzy na różnych rynkach oferowali różne wersje limitowane, które skutecznie wspomagały sprzedaż. Były to wersje o nazwie m.in. Laurin & Klement (dla upamiętnienia 100 lecia marki), Active, Atlanta, Blue Sky (wersja z częściowo otwieranym brezentowym dachem z Webasto), Color Line, Family, Friend, Magic, Mystery, Safe Line, Sapce Line. Z inicjatywy polskiego importera powstały m.in wersje Saga, Genua, Kliff, Perfekt, które od wersji standardowej różniły się bogatszym wyposażeniem.

Škoda Felicia, która produkowana była w latach 1994-2001, przeszła do historii jako kolejny sukces marki. Łącznie wyprodukowano 1 457 987 egzemplarzy Škody Felicia, z czego aż 72 procent na eksport. Najwięcej powstało wersji pięciodrzwiowej hatchback – 915 853 egz. oraz 351 905 egz. kombi.

 



Po trzydziestu dziewięciu latach zakończono również produkcję czterocylindrowego silnika benzynowego Škoda 1.4/50 kW oraz pięciostopniowej skrzyni biegów SK14H. Łącznie wyprodukowanych zostało 6 400 000 jednostek napędowych, które montowane były do najpopularniejszych modeli samochodów tej marki w okresie powojennym.

Rok 2001, to także zamknięcie kolejnej karty historii. W czerwcu z taśmy produkcyjnej Škoda Auto zjechała ostatnia Škoda Felicia – model samochodu, który był pierwszym, wprowadzonym do produkcji po podpisaniu umowy z koncernem Volkswagen.

Bartłomiej Chruściński, info/zdj: Skoda