22:03
25 marzec 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Policja poszukuje kobiety z portretu

Zamieszczono dnia pon., 2018-03-12 12:50

W miniony weekend policjanci otrzymali zgłoszenie o kradzieży z mieszkania. Do drzwi mieszkania 95-latki zadzwoniły dwie młode kobiety. Sprawczynie podając za pracownice ZUS weszły do środka i wykorzystując nieuwagę właścicielki zabrały biżuterię o wartości blisko 3 tys. zł. Apelujemy do osób starszych, samotnie mieszkających, aby łatwowiernie nie odnosić się do nieznajomych. Prosimy o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań. Policjanci zabezpieczyli do prowadzonych spraw monitoring z osobami mogącymi mieć związek z tym przestępstwem oraz sporządzili portret pamięciowy jednej z kobiet. Osoby które rozpoznają te kobiety proszone są o kontakt z policjantami.


Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, wykorzystując przy tym zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi mieszkań pod różnymi pretekstami. Tak było w miniony weekend. Do drzwi mieszkania 95-letniej mieszkanki Nowego Portu zadzwoniły dwie młode kobiety podające się za pracownice ZUS-u. Pod pretekstem rozmowy, sprawczynie weszły do środka i wykorzystując jej nieuwagę ukradły znajdującą się w pokoju złotą biżuterię w postaci złotych pierścionków, obrączki i łańcuszków. Pokrzywdzona oszacowała straty na blisko 3 tysiące złotych.

Gdańscy policjanci szukają złodziejek, które najprawdopodobniej dopuściły się w ten sam sposób kradzieży na Przymorzu, tam podawały się za pracownice MOPR-u i okradały seniorów. Policjanci w wyniku swojej pracy zabezpieczyli w tej sprawie zapis monitoringu, który zarejestrował dwie kobiety mogące mieć związek z przestępstwem. Ponadto na podstawie informacji od pokrzywdzonych  sporządzony został portret pamięciowy jednej z kobiet.  Wszystkie osoby, które rozpoznają kobiety z zapisu monitoringu lub portretu pamięciowego lub posiadają informacje mogące pomóc w ustaleniu ich tożsamości lub miejsca pobytu, proszone są o kontakt z Komisariatem V Policji w Gdańsku mieszczącym się przy ul. Obrońców Wybrzeża 19. Informacje można przekazać telefonicznie dzwoniąc na nr (58) 521-12-22 lub na numer alarmowy 997, albo zgłaszając się do najbliższej jednostki. 

Policjanci proszą aby:


Uważać na to, kogo wpuszczamy do domu. Zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Apelujemy do osób starszych, samotnie mieszkających o ostrożność w kontaktach z nieznajomymi odwiedzającymi nasze domy. Pamiętajmy, że oszuści i złodzieje mogą podawać się za pracowników gazowni, wodociągów, spółdzielni mieszkaniowej czy też pracowników pomocy społecznej. Pod byle pretekstem chcą wejść do mieszkania, odwrócić uwagę lokatorów, a następnie ich okraść.


Co możemy zrobić? - Nie wpuszczajmy przypadkowo poznanych osób do naszych mieszkań i nie afiszujmy się tym, co mamy w mieszkaniu, m.in. posiadanym majątkiem. Bądźmy też podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas w naszym mieszkaniu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do intencji osób, które nas odwiedzają, powinniśmy o tym fakcie natychmiast powiadomić policję, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów.


Zwracamy się z apelem także do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś dzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy lub podając się za przedstawicieli instytucji bądź administracji chce wejść do mieszkania. Poinformujmy o zagrożeniach osoby starsze, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Wykorzystujmy okoliczności, np. rodzinne spotkania, święta jak i przypadkowe spotkania na ulicy i ostrzegajmy bliskich przed zagrożeniami. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

info/foto: Komenda Miejska Policji w Gdańsku

K.