22:03
25 marzec 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Mick Jagger kierowca, czyli co w garażu rockmana?

Zamieszczono dnia ndz., 2018-04-01 22:21

To tak wyjątkowy, emocjonujący człowiek, że nie wiem od czego zacznę... bankowo nie od samochodów! Mick Jagger to kwintesencja gwiazdy rocka, a "sex, drugs and rock'n'roll" to jego motto. Wokalista Rolling Stones nie stronił też od dłuższych i krótszych związków. Żonaty był tylko dwa razy, jednak lista jego partnerek jest znacznie dłuższa. Z niektórymi spotykał się krótko – z Sophie Dahl (która jest od niego o 34 lata młodsza) tylko rok, z innymi długo – z tragicznie zmarłą L'Wren Scott był w związku 13 lat. Zdarzył mu się także romans z byłą pierwszą damą Francji, Carlą Bruni.

No ale zajrzyjmy mu do garażu...

Znajdziemy tam m.in. DB6 od Astona Martina, którego Mick kilka razy uszkodził i poobijał - ale, kto zabroni gwiazdorowi:)

 

 

Aston Martin DB6

Aston Martin DB6 uważany jest przez wielu za ostatniego „prawdziwego” Astona. Ten następca DB5 znany jest ze srebrnego ekranu, gdzie u boku agenta 007, brał udział w tajnych misjach z filmów „Goldfinger” i „Thunderball”. Chociaż DB6 stylistycznie związany jest z modelem DB4, to porzucił on strukturę Superleggera, czyli ultralekką konstrukcję ramową, na korzyść konwencjonalnej struktury ze stali, jednak przy zachowaniu zewnętrznych paneli z aluminium. Co ciekawe znaczki Superleggera były stosowane nadal, przypuszczalnie do wyczerpania zapasów. 

 

Celem numer jeden Astona Martin’a DB6 było powiększenie przestrzeni tylnych siedzeń, osiągnięto to dzięki wydłużeniu podwozia oraz podniesieniu linii dachu. Główną zmianą w wyglądzie zewnętrznym był tył samochodu typu Kamm tail ze spojlerem, który poprawił aerodynamikę i znacznie zwiększył stabilność przy dużych prędkościach. Silnik Astona zaprojektował Polak – Tadek Marek, była to sześciocylindrowa jednostka o pojemności 3995 cm3, która produkowała prawie 300 KM. Pierwsza okazja by zobaczyć DB6 w wersji Volante, czyli z miękkim dachem, pojawiła się w 1965 roku na London Motor Show, jednak pierwsze 37 sztuk produkowane było na krótszej płycie podłogowej DB5. Właściwy Aston Martin DB6 Mark 1 Volante pojawił się rok później. Wiemy, że Mick Jagger nabył DB6 w 1966 roku i poruszał się nim kilka lat.

Ferrari z emblematem GTO !

Ferrari 288 GTO to jedna z najbardziej egzotycznych maszyn zbudowanych wg homologacji rajdowej Grupy B. Podwójnie doładowane V8 o pojemności zaledwie 2,8 l już w cywilnej wersji osiągało 400 KM czyniąc samochód najszybszym seryjnym samochodem swoich czasów. Choć wizualnie samochód przypominał Ferrari 308/328, był znacznie szerszy i dłuższy, na dodatek silnik zamontowano tu w innym układzie (wzdłużnie, co zapewniało lepszy dostęp serwisowy). 

Na zdjęciu u dołu widzimy Jagger'a, który przyjechał do fabryki Ferrari, by odebrać swoje GTO.

 

 

Gwiazda rock'a w stylu USA

Tu dziwna sytuacja - Mick Jagger w samochodzie, który właśnie schodził z rynku. Markę Rambler zaczęto wykorzystywać dla całej gamy modeli, a w 1957 całkowicie wyparła ona marki Nash i Hudson. W 1963 roku modele marki Rambler, współdzielące płytę podłogową i części nadwozia, wspólnie otrzymały tytuł „samochodu roku” przyznawany przez czasopismo Motor Trend.

W latach 60., pod kierownictwem nowego prezesa Roya Abernethy'ego, AMC zdecydowało się rozszerzyć ofertę na nowe typy nadwozia i segmenty. Marka Rambler kojarzona była przez konsumentów z ekonomicznymi samochodami kompaktowymi, co postrzegano za przeszkodę w realizacji strategii przedsiębiorstwa, toteż w 1966 roku zaczęto wycofywać ją z użycia na rzecz marki AMC. Ostatni pojazd marki Rambler opuścił fabrykę w Kenosha w 1969 roku. Łącznie wyprodukowanych zostało tam ponad 4,2 milionów ramblerów...

 

 

Autor: Bartłomiej Chruściński, zdj. mat. prasowe