13:06
27 czerwiec 2019
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Powiat gdański: Będzie spływ kajakowy rzeką Radunią

Zamieszczono dnia wt., 2018-04-24 13:49

Samorząd Województwa Pomorskiego, Gmina Miejska Pruszcz Gdański, Gmina Pruszcz Gdański oraz Powiat Pruszcz Gdański zapraszają do udziału w Wielkim Spływie Kajakowym rzeką Radunią, który odbędzie się 9 czerwca br.

Jednodniowy spływ odbędzie się 8 kilometrowym odcinkiem rzeki Raduni od Elektrowni Wodnej w Straszynie do Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Przebieg trasy umożliwi uczestnikom spływu podziwianie piękna i różnorodności przyrodniczej tej części naszego województwa, jak również poznanie zabytków inżynieryjnych oraz historycznych gmin i miejscowości, w tym: elektrowni wodnych w Straszynie, Prędzieszynie, Kuźnicach i Juszkowie czy miniatury faktorii w Pruszczu Gdańskim. Sprzyjać będzie również integracji całego środowiska wodniackiego województwa pomorskiego.

Wydarzenie jest okazją do propagowania turystyki wodnej – zwłaszcza kajakarstwa, promocji regionu i kluczowego przedsięwzięcia realizowanego przez Samorząd Województwa Pomorskiego pn. Pomorskie Szlaki Kajakowe.  W ramach powyższego przedsięwzięcia Województwo Pomorskie wraz z partnerskimi samorządami (również podmiotami prywatnymi) realizuje inwestycje mające na celu zagospodarowanie 36 szlaków kajakowych regionu (o łącznej długości ponad 1,5 tys. km), poprzez rozbudowę i poprawę standardu infrastruktury turystycznej, w szczególności kajakowej. Na pomorskich rzekach w ciągu najbliższych dwóch lat powstaną nowe przenoski przy przeszkodach takich jak jazy, zapory czy elektrownie wodne. Dzięki zrealizowanym inwestycjom  zapewniony zostanie właściwy dostęp do miejsc etapowych spływów oraz możliwość wodowania i wyjmowania kajaków. Jednak, przede wszystkim kajakarze będą mogli liczyć na rozbudowaną sieć miejsc do cumowania kajaków, stanic kajakowych.

Dla uczestników spływu organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, między innymi:  pokaz szermierki, lepienie z gliny, gry plebejskie, konkursy dla dzieci (łuczniczy oraz krzykaczy). Dodatkowo, w ramach pakietu startowego, każdy z kajakarzy otrzyma koszulkę, etui na telefon, przewodnik oraz gadżety przygotowane przez współorganizatorów spływu. Będzie mógł też liczyć na ciepły posiłek.

Udział w spływie jest odpłatny (koszt 15 zł od osoby). Podczas spływu o bezpieczeństwo kajakarzy dbać będą ratownicy WOPR oraz kwalifikowani instruktorzy wodni.

info/foto: www.powiat-gdanski.pl

K.