05:02
24 luty 2019
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Straszyn: Posadzą Dąb Pamięci

Zamieszczono dnia śr., 2018-05-02 20:10
9 maja b.r. w Straszynie w ramach programu „Katyń.. ocalić od zapomnienia” odbędzie się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci dla uczczenia jednej z 21 857 ofiar zbrodni sowieckiej w1940 r.
 
Dąb Pamięci poświęcony będzie posterunkowemu PP Piotrowi Szczudło, zamordowanemu w Bykowni.
 
Uroczystość będzie miała charakter państwowy z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, przedstawicieli Instytutu Pamięci Narodowej, pocztu sztandarowego 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim. W zorganizowanie uroczystości zaangażowani są również nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół w Sztraszynie wraz z rodziną Bohatera.
 
Celem programu „Katyń...ocalić od zapomnienia” jest kultywowanie pamięci o Polakach – ofiarach Zbrodni Katyńskiej, uświadamianie uczestnikom i realizatorom programu trwałości przekazu pokoleniowego i jego historycznego znaczenia. Realizacja projektu ma na celu integrację środowisk edukacyjnych, samorządowych, społeczności lokalnych do wspólnych działań utrwalających pamięć historyczną. Akcja polega na posadzeniu w przestrzeni publicznej 21.857 Dębów Pamięci. Jeden Dąb to jedno nazwisko.
 
Organizatorzy uroczystości: Proboszcz Parafii Św. Jacka Odrowąża w Straszynie, Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznej, Galeria Szczudło w Straszynie. 
Program uroczystości:
11.00 - Msza Św. w intencji post. PP Piotra Szczudło (Kościół Św. Jacka Odrowąża)
12.00 - Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci (rejon drogi do kościoła)
19.00 - Koncert barda Andzreja Kołakowskiego „Nie dajmy umrzeć poległym”
(Galeria Szczudło, ul. Młńska 7 w Straszynie)- wstęp wolny
info/foto: Stowarzyszenie Miłośników Pieśni Patriotycznych