10:08
26 Sierpień 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk: Szambo wybiło nad Motławą

Zamieszczono dnia wt., 2018-05-15 14:48

Dziś w godzinach przedpołudniowych doszło do potężnej awarii Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej ścieki z Miasta Sopotu oraz tzw. Dolnego Tarasu Miasta Gdańska (tj. dzielnic Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Osowa, Dolne Miasto, Śródmieście).

W tej chwili ścieki prewencyjnie są zrzucane do Motławy. Gdański SANEPID apeluje o niewchodzenie do wody, w tym również do Zatoki Gdańskiej.  

Władze miasta prosizą mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo informują o możliwości wystąpienia podtopień kanalizacji sanitarnej w w/w dzielnicach.

Komunikat z godziny 14:29

W związku z dzisiejszą awarią Przepompowni Ścieków na Ołowiance w Saur Neptun Gdańsk zebrał się Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego. By ograniczyć zastój ścieków, które dopływają do przepompowni z Dolnego Tarasu Miasta, ok. godz. 13.00 zdecydowano o awaryjnym zrzucie ścieków do Motławy, co zminimalizuje ryzyko cofania się ścieków i wystąpienia podtopień w dzielnicach tj. Żabianka, Przymorze, Zaspa, Oliwa, Wrzeszcz, Letnica, Nowy Port, Dolne Miasto, Śródmieście. Dzięki podjętym działaniom nastąpił wzrost przepustowości systemu ściekowego odbierającego zanieczyszczania.

Późnym wieczorem, po wypompowaniu ścieków z komory pomp, spodziewane jest zdiagnozowanie przyczyn awarii i natychmiastowe podjęcie działań naprawczych.

W związku z sytuacją Państwowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zarekomendowała prewencyjny zakaz korzystania z gdańskich kąpielisk.

Ze względów środowiskowych apelujemy do wszystkich mieszkańców i podmiotów gospodarczych o zminimalizowanie zużycia bieżącej wody i wykorzystywanie jej wyłącznie w celach sanitarnych. Prosimy o ograniczenie zużycia wody m.in. do kąpieli, prania, zmywania naczyń i innych prac domowych.

Saur Neptun Gdańsk poinformował wszystkie stosowne służby o wystąpieniu awarii i podjętych działaniach.

info: materiały prasowe

foto: wikimapia

K.