14:03
25 marzec 2019
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Syrena Sport - w maju wyjątkowa rocznica

Zamieszczono dnia śr., 2018-05-16 11:35

Legenda polskiej motoryzacji. Najbardziej znany prototyp z czasu PRL-u. Piękność Bloku Wschodniego. Syrenę Sport możemy określać na wiele sposobów i żaden nie odda piękna tej konstrukcji. Charakteryzowały ją doskonałe proporcje - bliższe Angielskim roadsterom. To właśnie 1 maja 1960 roku, w Święto Pracy, samochód został zaprezentowany Polakom i... by po chwili, zapomnieć o nim na lata.

Z ideą Polski Ludowej Syrena Sport miała niewiele wspólnego. Był to dwudrzwiowy samochód pozbawiony większych walorów użytkowych. Za projekt odpowiadał legendarny Cezary Nawrot, Stanisław Łukaszewicz i Władysław Skoczyński. Auto było projektowane po godzinach pracy w FSO, jako inicjatywa własna konstruktorów. Mimo że Syrena Sport bazuje na płycie podłogowej zwykłej Syreny, wykorzystuje inny silnik o pojemności 0.7 litra i mocy 35 KM. Nie było w tym ognia, ale był żar czegoś innego, niż to co wtedy jeżdziło po ulicach.

Projekt nigdy nie wszedł do produkcji, a jedyny prototyp, jaki powstał, został zniszczony w latach siedemdziesiątych. Szans na produkcję masową nie było. Lata sześćdziesiąte były erą Gomułki, który – w dużym uproszczeniu – uważał, że przeciętnemu Polakowi wystarczy komunikacja zbiorowa, rower lub... Syrena.

BCh / mat. prasowy FSO