22:05
23 maj 2019
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Urodziny studia stylistycznego Pininfarina

Zamieszczono dnia czw., 2018-05-31 13:37

Legendarne centrum stylistyczne Pininfarina zostało założone 23 maja 1930 przez Battistę Farinę, włoskiego stylistę, który od najmłodszych lat był związany z samochodami. Już w wieku 12 lat rozpoczął pracę w warsztacie swojego starszego brata, Giovanniego. Później wyjechał do USA, a po powrocie, w 1930 roku, założył Carrozzeria Pinin Farina, mające specjalizować się w projektowaniu i produkcji nadwozi samochodów.

Pininfarina współpracowała z wieloma znakomitymi markami samochodów, ale bezsprzecznie najważniejsza relacja łączy ją z Ferrari. Począwszy od 1952 roku jest głównym projektantem nadwozi dla najbardziej legendarnej marki samochodów sportowych.

Battista Farina prowadził firmę do 1966 roku, a następnie oddał ją w ręce, syna, Sergio, który również zapisał się złotymi zgłoskami w historii motoryzacji, o czym miałem okazję pisać.

Pininfarina nie jest już rodzinnym przedsięwzięciem. W grudniu 2015 roku firma została przejęta przez indyjski koncern Mahindra Group, ale na czele firmy nadal stoi krewniak Battisty, 59-letni Paolo Pininfarina.

zdj. Pininfarina