20:10
22 Październik 2018
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Policja: Bezpieczna woda

Zamieszczono dnia czw., 2018-06-14 12:39

Okres wakacji i odpoczynku to dla policjantów czas wytężonej pracy. Dbający o nasze bezpieczeństwo funkcjonariusze od wielu lat kontrolują kąpieliska, łodziami patrolowymi opływają akweny wodne oraz prowadzą działania edukacyjne promujące sposoby na bezpieczny wypoczynek nad wodą.

Przed nami tak długo oczekiwane przez wszystkich wakacje. Dla wielu z nas będzie to czas urlopów i wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy o tym, że to od nas zależy jak i czy bezpiecznie spędzimy czas wolny. Aby uniknąć tragedii i powrócić do swoich wcześniejszych zajęć po wakacjach pamiętajmy, aby bezpiecznie wypoczywać nad wodą.

Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, a tam:

- postępujmy zgodnie z regulaminem kąpieli
- przestrzegajmy poleceń ratownika, albowiem to on czuwa nad naszym bezpieczeństwem
- korzystajmy ze sprzętu pływającego zgodnie z zasadami bezpieczeństwa
- nie wchodźmy do wody po silnym nasłonecznieniu
- nie wchodźmy do wody zaraz po zjedzeniu posiłku
- nie utrudniajmy kąpieli innym
- nie wchodźmy do wody, gdy znajdujemy się pod działaniem alkoholu (kąpiel pod wpływem alkoholu czy środków odurzających to najczęstsza przyczyna utonięć)

Aby kąpiel była bezpieczna należy: 

- nie wbiegać do wody
- nie pływać samemu
- przestrzegać znaków i regulaminu kąpieliska
- nie biegać po pomostach
- nie odpływać za daleko od brzegu
- nie przeszkadzać innym w kąpieli
- nie wpływać pod pomosty
- wykonywać polecenia ratownika

Dla naszego bezpieczeństwa pamiętajmy o tym, aby nie kąpać się w portach, przystaniach, przy zaporach, mostach, ujęciach wody pitnej, w stawach hodowlanych oraz basenach przeciwpożarowych. Osoby, które nie posiadają karty pływackiej powinny korzystać z kąpieli wyłącznie w granicach żółtych bojek. Głębokość wody wynosi tam około 1,20-1,30 metra. Ważne jest również, aby nie wskakiwać do wody na głowę w miejscach, gdzie nie znamy dna. Podczas takiego skoku możemy napotkać na naszej drodze zatopione w wodzie kamienie, konary drzew czy inne niebezpieczne przedmioty takie jak wrzucone do wody kosze na śmieci bądź ławki.
Warto zapoznać się z broszurą informacyjną, która zawiera najważniejsze zasady bezpieczeństwa dotyczące pobytu nad wodą, porady mówiące jak uniknąć zagrożenia, zasady bezpiecznego korzystania ze sprzętu pływającego oraz wzory znaków informacyjnych, a także numery alarmowe. Znajomość podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego wypoczynku nad wodą z pewnością przyczyni się do poprawy naszego bezpieczeństwa w czasie wypoczynku i pozwoli uniknąć nieszczęśliwych, a czasami i tragicznych w skutkach zdarzeń.

info/foto: KWP Gdańsk